Drobnymi zmianami można wpłynąć na jakość powietrza w mieście – uczyć tego będzie Zrównoważony Dżony. Spot, którego jest bohaterem, i webinary są częścią kampanii „Przesiądź się”, która ma zachęcić mieszkańców do wyboru bardziej ekologicznych środków transportu. Kampania rozpoczyna się dziś.
Dla wielu mieszkańców polskich miast korzystanie z roweru w codziennej komunikacji to oczywistość. W mieście, na trasach do 5-7 km, rower jest najszybszym środkiem transportu. Rowerzystów widać w mieście głównie wiosną i latem – z nadejściem jesieni zaczyna ich ubywać. Niekoniecznie tak musi być, i dlatego Grupa MTP zaczyna kampanię „Przesiądź się”. Jej celem jest przekonanie mieszkańców, aby nie rezygnowali z rowerów również jesienią i zimą. Klimat i temperatury pozwalają w Polsce na korzystanie z roweru przez cały rok, więc zamiast zamykać go na zimę w piwnicy, warto zrobić przegląd, zakupić pelerynę przeciwdeszczową i ruszyć w drogę!
Twarzą kampanii został Zrównoważony Dżony.
– Zależało nam na pozytywnym przekazie. Chcieliśmy pokazać sympatycznego bohatera, który swoją postawą i zmianą stylu życia w przystępny i prosty sposób pokaże, że drobnymi zmianami możemy zadbać o jakość powietrza w najbliższej okolicy. Zrównoważony transport to nie tylko rower, to także transport miejski, ale również i szybko rozwijająca się branża e-mobility – mówi Joanna Kucharska, dyrektor grupy produktów w Grupie MTP. – Z branżą ochrony środowiska współpracujemy blisko już od lat w ramach targów POLECO. W tym roku pragniemy z naszymi działaniami wyjść do mieszkańców miasta i całej Wielkopolski i w ramach ECO-TRENDS pokazać, że zmieniając nasze codzienne nawyki możemy pozytywnie wpłynąć na stan środowiska wokół nas – dodaje.
Czego uczy Zrównoważony Dżony?
Jeżdżąc na rowerze ograniczamy ślad węglowy do zera, ale również dbamy o nasze zdrowie – dwa kółka to idealna dawka sportu dla każdego. Rezygnując z samochodu w codziennej komunikacji, mamy realny wypływ na poprawę jakości powietrza, redukcję hałasu i zmianę zagospodarowania przestrzeni centrum miasta – powierzchnia parkingowa, którą zajmuje jedno auto to potencjalne miejsce dla drzewa, szerszego chodnika lub miejsca parkingowego dla kilku rowerów.
W stylu eko
Na rowerach jeżdżą ludzie w różnym wieku. Coraz częściej są to również rodzice z przyczepkami lub rowerami cargo, którzy świadomie decydują się na bardziej ekologiczny transport. Nadal jest jednak wiele do zrobienia.
Kampania edukacyjna „Przesiądź się” została dofinansowana ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu.