Zdobycie portu lotniczego na Ławicy.
Zgrupowanie pod dowództwem ppor. Andrzeja Kopy zdobyło sprzęt (m.in. kilkadziesiąt samolotów i kilkaset silników), który legł u podstaw budowy polskiego lotnictwa wojskowego w okresie międzywojennym.
Zgrupowanie pod dowództwem ppor. Andrzeja Kopy zdobyło sprzęt (m.in. kilkadziesiąt samolotów i kilkaset silników), który legł u podstaw budowy polskiego lotnictwa wojskowego w okresie międzywojennym.
Powstańców Wielkopolskich nie cierpiała sanacja, nie cierpieli komuniści, W wolnej Polsce też jakoś nie są bohaterami zbiorowej wyobraźni.
Powstanie Wielkopolskie nie miało prestiżowego szczęścia.
Jakościowa różnica w świętowaniu, świetnie przygotowane i ZWYCIESKIE! Powstanie Wielkopolskie na sztandary zamiast kolejnego celebrowania klęsk
27 grudnia świętem państwowym?
Na Placu Wilhelmowskim, obecnie Placu Wolności, w trzydziestym dniu Powstania, najpierw gen. Józef Dowbor-Muśnicki następnie żołnierze 1 pułku strzelców wielkopolskich oraz pułku konnych Strzelców Straży Miasta Poznania złożyli uroczystą przysięgę wojskową.
Siły powstańcze obliczane były na ok. 13 900 żołnierzy
11 stycznia 1919
Rozkaz Dowództwa Głównego wojsk powstańczych dotyczący podziału terytorium Księstwa Poznańskiego na siedem Okręgów wojskowych.
Ppor. Paweł Cyms na czele wojsk, w skład których wchodzili powstańcy z Barcina, Gniezna, Kruszwicy, Miłosławia, Mogilna, Strzelna, Trzemeszna, Włocławka, Wrześni, zdobywa Inowrocław
4 stycznia 1919
Ppor. Stanisław Siuda zajął Rakoniewice.
1 stycznia 1919 Powstańcy zajęli Jarocin, Krotoszyn, Ostrzeszów, Mogilno, Żnin.
Pierwsza wyzwolona miejscowość w powiecie ostrowskim to Nowe Skalmierzyce, w nocy z 29 na 30 grudnia, po rozbrojeniu posterunków granicznych. Ostrów oswobodził się samorzutnie 31 grudnia.
Zdobyli 6 ciężkich i 12 lekkich karabinów maszynowych, ok. 800 karabinów i 107 pistoletów.
Stanisław Taczak, absolwent ostrowskiego Gimnazjum został pierwszym dowódca wojsk Powstania Wielkopolskiego
Republika ostrowska – Sympatyczna, ale legenda – twierdzi dr Marek Rezler, najwybitniejszy współczesny historyk Powstania Wielkopolskiego.
Zajęte koszary i rozbrojony Grenzscgutz
Zacznijmy od jednego ważnego zastrzeżenia to nie było jedyne zwycięskie polskie powstanie, to nie było jedyne powstanie w Wielkopolsce. To nie było nawet jedyne zwycięskie Powstanie Wielkopolskie. Ale…
Kolejną publikację w związku z Rokiem Jubileuszu Stulecia Powstania Wielkopolskiego wydała biblioteka publiczna gminy Przygodzice. Jej autorem jest uznany historyk-regionalista i emerytowany kustosz Chaty Regionalnej w Przygodzicach Edmund Radziszewski.