+48 690 376 066

Redakcja OK24

Społeczeństwo

Wsparcie szkół w walce z COVID-19

Zapas środków dezynfekcyjnych pokrywający zapotrzebowanie do końca bieżącego roku kalendarzowego oraz specjalistyczne terminale do pomiaru temperatury i mobile stacje do dezynfekcji rąk otrzymało sześć szkół technicznych z terenu powiatu Ostrowskiego. Zakupy były możliwe dzięki oszczędnościom po rozliczeniu funduszy unijnych realizowanych przez Stowarzyszenie Aglomeracja Kalisko-Ostrowska.

Żłobek w Gorzycach symbolicznie otwarty

Pierwszy Gminny Żłobek w Gorzycach Wielkich otwiera swoje drzwi dla najmłodszych mieszkańców Gminy Ostrów Wielkopolski. Inwestycja po niespełna rocznej budowie jest gotowa. W miniony piątek, 7 maja odbyło się symboliczne poświęcenie obiektu. Ze względu na pandemię koronawirusa oficjalne otwarcie przesunięto na późniejszy termin.

Ola nie pójdzie do przedszkola

minister zdrowia Adam Niedzielski zapowiadał, że przedszkola i żłobki będą zamknięte do 18 kwietnia, wypłacanie dodatkowego zasiłku opiekuńczego zostało przedłużone do 25 kwietnia.

Pięć setek za brak smyczy

Od 10 kwietnia zmieniają się przepisy dotyczące „zachowania staranności przy utrzymaniu zwierzęcia”. Za spuszczenie psa ze smyczy może grozić surowy mandat. W skrajnych przypadkach wyniesie nawet 500 zł. Minimalny mandat za tego typu występek będzie w wynosić od 50 do 250 zł. Na jeszcze większe ryzyko narażają się właściciele psów uznanych za niebezpieczne. W tym wypadku np. spuszczenie takiego zwierzęcia ze smyczy w miejscu publicznym będzie zagrożone mandatem w wysokości

Forex i kryptowaluty – uwaga na oszustów

Zapoznaj się z informacjami KNF i NBP, które dotyczą inwestowania w kryptowaluty – link: https://uwazajnakryptowaluty.pl/;
Sprawdź wiarygodność podmiotu. Zweryfikuj opinie w Internecie, np. w połączeniu ze słowem „oszustwo” lub „scam”. Nie poprzestawaj na jednej stronie z opiniami;

Kara jak w starym dowcipie*

Nakaz zamieszkania poza diecezją kaliską, zakaz uczestniczenia w jakichkolwiek publicznych celebracjach religijnych lub spotkaniach świeckich oraz wpłata prywatnych pieniędzy na Fundację św. Józefa – to kary Watykanu dla byłego biskupa kaliskiego Edwarda Janiaka, który ukrywał pedofilię wśród księży.

Ważne informacje ze skarbówki

e-PIT to szybszy zwrot podatku – nawet po kilku dniach. W ciągu pierwszego miesiąca akcji rozliczeń wielkopolskie urzędy wypłaciły już podatnikom łącznie 423 mln zł zwrotów.