Po „lewej” stronie lotniska, od strony obwodnicy będzie docelowa siedziba Lotniczego Pogotowia Ratunkowego. Stacjonujący na stałe śmigłowiec będzie obsługiwał mieszkańców w promieniu 60 km. Na dotarcie do potrzebującego ma 12 minut. Szpitalami, które będą obsługiwać teren działania LPR są Kalisz i Ostrów Wielkopolski.

201507151420242bRatownik medyczny potrzebuje trzydzieści sekund, aby wyprowadzić ważącą trzy i pół tony maszynę z hangaru. Służy do tego specjalna platforma na podgrzewanych zimą szynach. Gdyby zabrakło prądu, w odwodzie jest agregat prądotwórczy.

Nowe bazy powstaną w Ostrowie Wielkopolskim ( na lotnisku w Michałkowie), w Sokołowie Podlaskim, Opolu i Gorzowie. Nowe bazy, prócz hangaru, będą miały wydzielone strefy: operacyjną, medyczną, techniczną i socjalną – czyli mini hotel. Budynki będą ogrzewane geotermalnie.

– To będą najlepsze bazy w Europie – zapowiada Zbigniew Żyła, zastępca dyrektora ds. medycznych LPR. Po wybudowaniu nowych baz nad bezpieczeństwem pacjentów w Polsce czuwać będzie dwadzieścia siedem śmigłowców ratowniczych rozmieszczonych w dwudziestu jeden stałych ośrodkach. W Polsce funkcjonuje obecnie 17 baz Lotniczego Pogotowia Ratunkowego. Uruchomienie kolejnych sprawi, że poziom bezpieczeństwa w tym obszarze będzie odpowiadał światowym standardom.

Zespoły Lotniczego Pogotowia Ratunkowego są najszybszym i najskuteczniejszym środkiem udzielania pomocy medycznej poszkodowanym w wypadkach i ta argumentacja znalazła zrozumienie Marszałka Województwa Marka Woźniaka, który poparł tę ideę w Ministerstwie Zdrowia – powiedział Paweł Rajski. Ze szczegółami dotyczącymi LPR starosta Paweł Rajski zaznajomił radnych na dzisiejszej Sesji Rady Powiatu Ostrowskiego.

2015-09-29 ok24.tv