Parlamentarzyści przegłosowali ustawa o nieodpłatnej pomocy prawnej oraz edukacji prawnej. Oznacza to, że od stycznia 2016 roku w powiecie ostrowskim będzie co najmniej sześć punktów, w których będzie można skorzystać z darmowej pomocy prawnej.

[jwplayer mediaid=”3093″]

W skali kraju takich punktów będzie ponad 1.500. Oznacza to, że jeden punkt przypadał będzie na około 25 tysięcy mieszkańców. Porady udzielane w tych punktach będą finansowane z budżetu państwa poprzez starostwa. Tak więc to starosta ostrowski będzie ostatecznie decydował, gdzie takie punkty zostaną otwarte. Mogą to być urzędy gmin, ale także siedziby organizacji pozarządowych.
– Z darmowych porad nie będą mogły skorzystać wszystkie osoby – mówi Przemysław Krysztofiak, poseł Platformy Obywatelskiej. – Jest to jednak bardzo szeroka grupa ludzi. Jak szacunkowo obliczono w skali kraju obejmie około 22 miliony osób.

Tak więc z darmowych porad będą mogły skorzystać osoby do 26 roku życia, seniorzy powyżej 65 roku życia, kombatanci i weterani, osoby uprawnione do korzystania z Karty Dużej Rodziny, dla osób zagrożonych lub poszkodowanych katastrofą, awarią techniczną, klęską żywiołową. Uprawnione będą także osoby korzystające z pomocy społecznej m.in. z powodu długotrwałej lub ciężkiej choroby, niepełnosprawności, ubóstwa, przemocy w rodzinie.

Darmowa pomoc obejmować będzie sprawy karne, cywilne, prawa pracy, rodzinne, ubezpieczenia społecznego, administracyjne, przygotowania do rozpoczęcia działalności gospodarczej. – Zgodnie z uchwała 50 proc. punktów pomocy obsługiwanych będzie przez organizacje pozarządowe – dodaje Przemysław Krysztofiak. – Organizacje te wyłonione zostaną w drodze przetargu.

Punkty pomocy prawnej mają funkcjonować przez pięć dni w tygodniu przez co najmniej cztery godziny dziennie.

2015-07-06 ok24.tv