Dzięki temu niewielkiemu urządzeniu, można uratować niejedno ludzie życie. Mowa o defibratorze AED, który od lipca znajduję się na Zelewie Piaski – Szczygliczka w Ostrowie Wielkopolskim. Urządzenie umożliwia przeprowadzenie resuscytacji zarówno u małego dziecka, jak i osoby dorosłej. Koszt sprzętu wraz z torbą medyczną wynosił prawie 10 tys. złotych.

Inicjatorem zakupu tego typu urządzeń jest radny miejski Wojciech Kornaszewski, na co dzień ratownik medyczny.

Cieszę się bardzo, że będziemy kupować te urządzenia systematycznie. Chciałbym, aby Ostrów na stworzonej mapie z defibrylatorami nie był „białą plamą” – mówi Wojciech Kornaszewski.

DSC_6094

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Do końca roku na terenie miasta pojawią się jeszcze trzy urządzenia. Najprawdopodobniej zostaną umieszczone w Ostrowskim Centrum Kultury, Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej i na Targowisku Miejskim.  Pierwszy defibrylator zakupiony przez miasto przekazany został Miejskiemu Zakładowi Zielni w Ostrowie Wielkopolskim. Wykorzystywany będzie przez ratowników WOPR na Piaskach – Szczygliczce. Oprócz urządzenia ratownicy otrzymali wyposażoną torbę medyczną. W sezonie letnim ostrowską plażę odwiedza kilkanaście tysięcy ludzi nie tylko z Ostrowa Wielkopolskiego.

Plaża na Piaskach ma długość 500 metrów, a linia brzegowa jest jeszcze dłuższa. Od początku sezonu były dwa przypadki, które wymagały pomocy w wodzie. Ratownicy WOPR udzieli pomocy małżeństwu, któremu groziło utonięcie. W czerwca były jeszcze dwa podtopienia. Zgłoszono też zaginięcie 6-letniego chłopca, którego szukano przez kilka minut, a odnaleziono 400 metrów dalej. Było również wiele przypadków skaleczeń i innych kontuzji na ścieżce rowerowej – wśród rolkarzy, biegaczy czy też osób korzystających z plaży.

2016-08-18 ok24.tv