Interpelacja nr 1/II/2018
Zwrócił się do mnie przedstawiciel rodziców 125 dzieci uczęszczających do przedszkola nr 17 „Ciuchcia” przy ul. 3 maja 17, który wskazał na problem z parkingiem przy tej jednostce. Otóż na wskazanym parkingu znajduje się tylko 10 miejsc parkingowych, z których część każdego dnia zajmują pracownicy przedszkola, a resztę najczęściej pacjenci pobliskiej przychodni.
Niestety w obrębie przedszkola obowiązuje zakaz zatrzymywania się i postoju na drodze, przez co rodzice pozbawieni innych miejsc do postoju w celu dowiezienia lub odebrania dziecka z przedszkola, spotykają się z reakcją Straży Miejskiej w postaci nakładanych mandatów. Problem ten jest dotkliwy szczególnie w godzinach od 7 do 9 oraz 14 do 16, kiedy liczba samochodów rodziców jest największa.
Mając na uwadze powyższe, uprzejmie prosząc w imieniu rodziców o rozwiązanie wskazanego problemu, proszę o odpowiedź czy istnieje możliwość:
- Przedłużenia parkingu w stronę ulicy Wrocławskiej lub poszerzenia aktualnego ze zmianą sposobu parkowania na ukośny?
- Dopuścić parkowanie na jezdni z ograniczeniem czasu postoju do 15 minut, chociażby w godzinach wzmożonego ruchu?
Jeśli powyższe propozycje okażą się możliwe, zwracam się z uprzejmym wnioskiem o ich zastosowanie.
Interpelacja nr 2/II/2018
Jak podawały czujniki jakości powietrza na terenie naszego miasta, w poprzedni weekend normy dopuszczalnego stężenia poziomu pyłu PM10 i przenikającego do płuc pyłu PM2,5 zostały przekroczone nawet o niemal 600%.
Nie trzeba nawet śledzić pomiarów czy znać treść raportu Najwyższej Izby Kontroli, z którego wynika, że mamy w Ostrowie najgorsze powietrze w całym województwie wielkopolskim. Wystarczy w sezonie grzewczym popołudniami i wieczorami wyjść na ostrowskie ulice.
Jakiekolwiek działania miasta czy to w postaci kontynuowania programu dopłat do wymiany źródeł ogrzewania na ekologiczne, czy to działania Ostrowskiego Zakładu Ciepłowniczego S.A.; abstrahując od oceny, czy są one adekwatne do możliwości Spółki, są niewystarczające, bowiem walka ze smogiem to długotrwały proces.
Biorąc pod uwagę powyższe, uprzejmie proszę o rozważenie propozycji, aby np. poprzez fundusze OZC S.A. zakupić maski antysmogowe dla najbardziej narażonych grup mieszkańców miasta czyli uczniów ostrowskich przedszkoli i szkół, a także ostrowskich seniorów np. jako dodatek do wydawanej Ostrowskiej Karty Seniora.
Zwracam się także z prośbą o ponowne rozpatrzenie mojego wniosku z poprzedniej kadencji w sprawie zapewnienia drona antysmogowego dla Straży Miejskiej, która posiada nowe uprawnienia ustawowe w walce ze smogiem. W VII kadencji mój wniosek został ostatecznie rozpatrzony negatywnie ze względu na duże koszty, jednak w ostatnim czasie pojawiły się informacje, że np. Zduny otrzymały na ten cel dofinansowanie z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu, lub można taki dron wypożyczyć, jak to uczyniono w Kaliszu.
Zapytanie nr 3/II/2018
Wychodząc naprzeciw postulatom organizacji i działaczy prozwierzęcych z terenu naszego miasta, zwracam się z uprzejmym zapytaniem:
- Czy w ramach Sylwestra planowany jest, finansowany przez miasto pokaz fajerwerków, a jeśli tak, to czy w trosce o zdrowie zwierząt, istnieje możliwość zastąpienia go np. pokazem laserów, jak czynią coraz to kolejne miasta w Polsce?
- Czy ze względu na dobrostan zwierząt mających się tam potencjalnie znaleźć, istnieje możliwość rezygnacji z „żywej” szopki bożonarodzeniowej w trakcie jarmarku świątecznego, który odbędzie się na ostrowskim Rynku w dniach od 14 do 23 grudnia br.?
2018-12-03 ok24.tv