Wytyczne, dotyczące powrotu dzieci do szkół, opublikowały UNICEF, UNESCO, Światowy Program Żywnościowy i Bank Światowy. – Istnieje duże prawdopodobieństwo, że nastąpi zapaść w kształceniu dzieci na świecie – alarmują. Czy to dotyczy także nas?

Szkoła. Szybki powrót dzieci jest bezpieczny?
Z powodu pandemii koronawirusa zamknięto placówki edukacyjne na całym świecie. Jak szacuje UNICEF, w domu zostało prawie 1,3 mld uczniów. Choć zamknięcie szkół było krokiem koniecznym dla poprawy bezpieczeństwa, to jednak wiąże się ono także „z bezprecedensowym wzrostem zagrożenia dla sytuacji dzieci” – alarmuje UNICEF.

W trudnej sytuacji znalazły się przede wszystkim dzieci, dla których szkoła jest nie tylko miejscem nauki. Wielu uczniów tylko w placówce edukacyjnej może bowiem otrzymać opiekę zdrowotną czy wyżywienie. Dlatego UNICEF we współpracy z UNESCO, Światowym Programem Żywnościowym (WFP) i Bankiem Światowym opracował nowe wytyczne dotyczące bezpiecznego powrotu dzieci do szkół.

Wzrost nierówności, pogorszenie stanu zdrowia, przemoc, wykorzystywanie dzieci do pracy – to kilka z wielu zagrożeń, które mogą być konsekwencją zamkniętych przez dłuższy czas placówek edukacyjnych. Jesteśmy świadomi, że im dłużej dziecko będzie poza system edukacji, tym większe ryzyko, że już do niego nie wróci. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że nastąpi zapaść w kształceniu dzieci na świecie
– zwraca uwagę Henrietta Fore, Dyrektor Generalna UNICEF.