Bliżej kasy na odnowę centrum Ostrowa

Ostrów Wielkopolski znalazł się w gronie 57 miast i gmin, które mają szansę na dofinansowanie w konkursie organizowanym przez Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju pn. „Modelowa rewitalizacja miast”. Miasto przygotowuje się obecnie do drugiego etapu konkursu, w którym dofinansowane zostanie jedynie 20 zadań. Ostrowski projekt nosi nazwę „Opracowanie programu rewitalizacji Miasta Ostrowa Wielkopolskiego”.

– Są to różne propozycje. Między innymi przebudowa całego traktu od konkatedry do dworca kolejowego – na tym odcinku mógłby powstać podwórzec miejski, tzw. woonerf, ożywienie Rynku i ulic wokół niego, a także modernizacja istotnych miejskich kwartałów – parków, ogródków jordanowskich, starego cmentarza. W fiszce projektowej poruszyliśmy też temat organizowania atrakcyjnych przestrzeni publicznych na potrzeby powstania miejsc odpoczynku, zabaw i spotkań oraz ciągów komunikacyjnych. Z ekspertami chcemy także przedyskutować kwestię niskoemisyjnej przestrzeni miejskiej – wymienia wiceprezydent Borowczak.

 

Z czym do referendum ?

6 września Polacy wezmą udział w kolejnym już piątym po 1989 roku, referendum ogólnokrajowym. Ci, którzy się na to zdecydują odpowiedzą na trzy pytania, dotyczące wprowadzenia jednomandatowych okręgów wyborczych w wyborach do Sejmu, stosunku do dotychczasowego sposobu finansowania partii politycznych z budżetu państwa oraz interpretacji zasad prawa podatkowego w razie wątpliwości na korzyść podatnika. Przypominamy zasady głosowania i historię poprzednich referendów.

 

Wspólnota decyzji w MZGM

Mieszkańcy jednego z budynków przy ulicy Kościuszki zarządzanego przez Miejski Zakład Gospodarki Mieszkaniowej sami zadecydowali o wyborze wykonawcy remontu. Mieszkańcy uczestniczą również w odbiorach poszczególnych etapów prac, dzięki czemu, po odbiorze, brak jest zastrzeżeń co do jakości ich wykonania.

 

Więcej odpisaliśmy – ale nie na „swoich”

Kwota z 1% podatku dochodowego odpisywana przez ostrowian na Organizacje Pożytku Publicznego jest coraz wyższa i w tym roku przekroczyła 2 miliony złotych. Niestety, mieszkańcy naszego miasta coraz mniej odpisują na organizacje ostrowskie. Nie jest to wprawdzie dużo niższa kwota, jednak tendencja taka zauważalna jest od kilku lat.

 

Ponieśli dożynkowy plon…

Coś dla ducha i dla ciała – tak wyglądały huczne tegoroczne gminne dożynki w gminie Ostrów Wielkopolski, które tym razem zostały zorganizowane w Topoli Małej. Była więc tradycyjna msza święta za rolników, barwny korowód dożynkowy, liczne przyśpiewki i tańce ludowe. Nie zabrakło także udanej zabawy, loterii fantowej i dożynkowego poczęstunku dla licznie zgromadzonych gości. Nowością w tym roku był konkurs, w ramach którego mieszkańcy Topoli Małej oryginalnie z poczuciem humoru przystroili swoje posesje.

 

Brackie strzelanie memoriałowe

XXIV Memoriał Poległych Braci Kurkowych odbył się w niedzielę, 23 sierpnia. W jego ramach rozegrano siedem konkurencji strzeleckich. Na starcie zawodów stanęli członkowie kilkunastu bractw oraz zaproszeni goście.

Przygotował: Jarosław Wardawy

Gazeta_Ostrowska_27