To jedno z dwóch miejsc w Wielkopolsce stacjonowania latającej karetki. LPR działa w Michałkowie od dwóch lat, ale do tej pory w tymczasowym hangarze. Na budowę bazy złożyło się prawie 100 samorządów południowej i wschodniej Wielkopolski. To wyjątkowe przedsięwzięcie, bo nie ma drugiej takiej inwestycji z tak solidarnym współfinansowaniem – mówi szef Lotniczego Pogotowia Ratunkowego Robert Gałązkowski. – Dla mnie jest to rekord świata, że województwo wielkopolskie, samorządy potrafiły się zjednoczyć w walce o śmigłowiec – dodaje Gałązowski.

Budowa bazy kosztowała prawie 8 mln złotych. 2/3 tej kwoty dał Urząd Marszałkowski. Resztę dołożyły samorządy lokalne. LPR działa w Michałkowie od 2 lat. W tym czasie karetka wylatywała do wielu zdarzeń ratując życie pacjentów – mówi dyrektor ostrowskiego szpitala Dariusz Bierła.

– Są to głównie wypadki komunikacyjne, wypadki w gospodarstwach rolnych, wypadki w zakładach pracy, nagłe zachorowania, typu udary, typu zatrzymania krążenia, czy zawały serca – dodaje Bierła. W Polsce jest 21 baz Lotniczego Pogotowia Ratunkowego. Oprócz wybudowania bazy w Michałkowie, powstał też hotel dla personelu medycznego oraz hangar dla śmigłowca. W LPR w Michałkowie pracuje 3 ratowników medycznych, 3 pilotów i 6 lekarzy.

Utrzymanie roczne nowej bazy LPR kosztować będzie około 5 milionów złotych. Jest to najnowocześniejsza baza LPR w Wielkopolsce.
Na budowę bazy złożyły się 94 samorządy.

2018-11-16 ok24.tv fot. infostrow.pl