Nasi internauci alarmują – przy nowej ścieżce rowerowej od ulicy Poznańskiej wzdłuż rzeki Ołobok rośnie barszcz Sosnowskiego. Roślina ma pond 1,5 metra.
Jak wyjaśnia Karolin Krawczyk z Biura Prasowego Urzędu Miejskiego „Po otrzymaniu sygnału, na miejsce udali się Strażnicy Miejscy, którzy zrobili dokumentację i rozpoznanie w terenie, po czym wrócili z informacją, że roślina przy Piaskach we wskazanej lokalizacji nie jest Barszczem Sosnowskiego.”
Barszcz Sosnowskiego (Heracleum sosnowskyi Manden.) – gatunek rośliny zielnej, należący do rodziny selerowatych (Apiaceae). Pochodzi z rejonu Kaukazu, skąd został rozprzestrzeniony na rozległych obszarach w środkowej i wschodniej części Europy, gdzie stał się rośliną inwazyjną. Odkryty w 1944[3], nazwany od nazwiska rosyjskiego botanika, badacza flory Kaukazu Dmitrija Iwanowicza Sosnowskiego i opisany w 1970[4] przez gruzińską i radziecką botaniczkę Idę Panowną Mandenową (1909-1995). Od lat 50. do 70. XX wieku wprowadzany był do uprawy w różnych krajach bloku wschodniego jako roślina pastewna. Po niedługim czasie, z powodu problemów z uprawą i zbiorem, głównie ze względu na zagrożenie dla zdrowia, uprawy były porzucane. Roślina w szybkim tempie zaczęła rozprzestrzeniać się spontanicznie. Gatunek okazał się przybyszem bardzo kłopotliwym. Jest to agresywna roślina inwazyjna, niezwykle trudna do zwalczenia. Powoduje degradację środowiska przyrodniczego i ogranicza dostępność terenu. W dodatku sok ze świeżych roślin wywołuje zmiany skórne. Barszcz Sosnowskiego objęty jest prawnym zakazem uprawy, rozmnażania i sprzedaży na terenie Polski. Blisko spokrewniony z równie kłopotliwym gatunkiem inwazyjnym, jakim jest barszcz Mantegazziego.
2015-08-11 ok24.tv
„roślina przy Piaskach we wskazanej lokalizacji nie jest Barszczem Sosnowskiego” więc zmieńce ten idiotyczny (sztucznie napędzający odsłony) tytuł.
Jaki żal. Zajmijcie się dziennikarstwem i rzetelną informacją, a nie tanią sensacją.