„Tu na razie jest ściernisko…”, ale wkrótce będzie nowy budynek więzienia. Tymi słowami wiceminister sprawiedliwości, Patryk Jaki potwierdził budowę nowego zakładu penitencjarnego na terenie Centralnego Ośrodka Szkolenia Służby Więziennej na kaliskim Szczypiornie.

bedzie_wiezienie_5

 

 

 

 

 

 

 

 

 

– Proces inwestycyjny rozpoczął się już we wtorek. Chcemy, żeby prace zakończyły się do 2018 roku” – mówił wiceminister podczas konferencji prasowej. Koszt budowy to około 17-18 000 000 złotych. Jest duża szansa, że na tę inwestycję uda pozyskać się środki z Funduszy Norweskich. „Będzie to oddział zamknięty z pełnym systemem ochrony. Ma spełniać warunki nowoczesnej jednostki penitencjarnej. W przyszłości będzie można rozmawiać o innych funkcjach tego miejsca” – powiedział Patryk Jaki. – Poprzedni Zakład Karny mógł pomieścić 197 skazanych. Nowy zakład będzie mógł przyjąć od 250 do 300 więźniów. Dodatkowo będzie wyjątkowo nowoczesny, będzie spełniał normy europejskie, normy bezpieczeństwa i wkomponuje się w ten wspaniały Centralny Ośrodek Szkolenia Służby Więziennej.

Jak dodał Patryk Jaki, budowa zakładu to realizacja polityki nowego rządu. „Nie opiera się ona tylko na Polsce jako miejscach metropolitarnych, ale na takich wspaniałych miastach powiatowych jak Kalisz. Chcemy tu przywracać i budować nowe instytucje” – mówił wiceminister.

Stary budynek więzienia mieszczący się przy ul. Łódzkiej został przekazany kaliskiemu samorządowi. Jak zapewniła posłanka PiS, Joanna Lichocka, Kalisz nie zostanie sam przy opracowywaniu programu zagospodarowania obiektu. „Będziemy orędownikami, by znalazły się pieniądze na to, aby ten stary budynek stał się nowym, interesującym centrum, być może kulturalno-muzealnym” – dodała Lichocka.

Jak przyznał wiceprezydent Kalisza, Artur Kijewski, przejęcie obiektu to spore wyzwanie dla miasta. „Bardzo się cieszę, że parlamentarzyści chcą nam pomóc. Cieszę się również, że już zaczynamy pracować nad tym projektem i liczę, że ministerstwo będzie nam w tym pomagać” – mówił Kijewski.

2015-12-08 ok24.tv za faktykaliskie.pl