Cygan po ostrowsku

Jacek Cygan będzie gościem specjalnym koncertu przygotowanego przez ostrowskich muzyków. Ten wybitny autor tekstów piosenek, a także poeta, prozaik i librecista nie tylko posłucha, jak ostrowianie interpretują jego utwory, ale też opowie o kulisach ich powstania, o swoich artystycznych przygodach i o bujnym życiu artysty. Każdy, kto zasiądzie na widowni, przekona się, że Jacek Cygan to nie tylko wyśmienity autor, ale też świetny gawędziarz, który sypie anegdotami, jak z rękawa.

Jacek Cygan kojarzy się przede wszystkim z tekstami takich hitów, jak „To nie ja byłam Ewą”, „Jaka róża taki cierń”, czy „Dumka na dwa serca”, ale w gruncie rzeczy to artysta bardzo wszechstronny. Prócz setek piosenek znanych z repertuaru polskich artystów, ma swoim koncie dziesiątki tekstów dla dzieci oraz wiersze zebrane w tomach: „Drobiazgi liryczne”, „Ambulaznza”, Pies w tunelu” i „Boskie błędy”.

Od ponad 20 lat współpracuje też z ostatnim klezmerem Galicji, czyli Leopoldem Kozłowskim. Efektem tej współpracy są zarówno oryginalne pieśni żydowskie jak i przekłady z jidysz. Jacek Cygan to także autor wystawianej w Teatrze STU sztuki „Kolacja z Gustawem Klimtem” i książki „Życie jest piosenką”, opowiadającej historie powstania tekstów do 40 ważnych polskich utworów.

Dwa lata temu Cygan wydał opowiadania zebrane w tom pt. „Przeznaczenie, traf, przypadek”, a ostatnio napisał tekst do Kantaty na 500-lecie Reformacji. Autorzy benefisu, którzy po raz drugi wezmą na warsztat twórczość Jacka Cygana, postarają się muzyką i słowem dać publiczności dowody na tę różnorodną twórczość.

Zespół pod kierownictwem Marka Kurzawy spośród ogromnej ilości tekstów wybrał te, które sprowokują Jacka Cygana do opowieści o swoim barwnym artystycznym życiu, bo rozmowa z autorem będzie wplatać się w koncert pt. „Chwytaj dzień”. W koncercie zaśpiewają: Justyna Wojtkowiak, Agnieszka Kurzawa i Adam Wasiela, a zagra zespół pod kierownictwem Marka Kurzawy.

Muzyczna podróż z Mikromusic

W sobotni wieczór klimatyczne harmonie na Małej Scenie OCK zaserwuje nam Mikromusic. Ich muzyka wymyka się wszelkim klasyfikacjom. W ich twórczości słychać inspiracje słowiańskim folkiem, jazzem, rockiem i elektroniką. Niektórzy dziennikarze określają ich muzykę jako avant pop lub art pop.

Na debiutanckim albumie „Mikromusic” wydanym w 2006 roku pojawiło się wielu gości, m.in. Leszek Możdżer oraz Sambor Dudziński. Na 10-lecie zespołu w 2012 roku został wydany koncertowy album oraz dvd „Mikromusic w Eterze”. Na początku 2013 pojawił się piąty krążek zespołu „Piękny koniec” zbierający bardzo pozytywne recenzje krytyków i fanów, a singiel „Takiego chłopaka” osiągnął ponad 17 mln. wyświetleń na portalu YouTube.

Mikromusic ma również na swoim koncie nominację do konkursu Camerimage za teledysk do piosenki „Thank God I’m a Woman”. Album studyjny Mikromusic „Matka i Żony” ukazała się w październiku 2015 roku. Płytę zapowiedział utwór „Krystyno”, we wrześniu zaś ukazał się singiel „Bezwładnie”, w którym gościnnie zaśpiewał Skubas. Kilka utworów, które znalazły się na płycie, tworzą również ścieżkę dźwiękową w filmie „Chemia” w reżyserii Bartka Prokopowicza. W listopadzie 2016 roku odbędbyła się premiera dwupłytowego albumu „Mikromusic w kwietniu” stanowiącego zapis trasy koncertowej Mikromusic.

30 października 2017 roku odbyła się premiera najnowszego albumu zespołu. „Tak mi się nie chce” to szósty album studyjny Mikromusic. To najbardziej „piosenkowa” płyta Mikromusic w większości inspirowana muzyką lat 60-tych i 80-tych.

– Wracamy do korzeni wydawania niezależnego. Nagrywamy płytę bez żadnych ograniczeń artystycznych i formalnych. A mając totalną wolność nie spełniamy niczyich oczekiwań. Nagrywamy nowe piosenki z ogromną radością i przyjemnością, co na płycie będzie jak najbardziej do usłyszenia – mówią muzycy zespołu.

W 2018 roku płyta uzyskała nominację do Fryderyków w kategorii „Alternatywna Płyta Roku”.

Historie miłosne Honzatko

Sentymentalna podróż przez życie utkana z piosenek Marka GRECHUTY, Agnieszki OSIECKIEJ, Grzegorza TURNAUA, Jana WOŁKA, Kazika STASZEWSKIEGO w energetycznych i nowatorskich interpretacjach MARTY HONZATKO. Czasem wzruszający, czasem zabawny, czasem melancholijny koncert, który nikogo nie zostawi obojętnym.

 

Marta Honzatko to aktorka filmowa i teatralna. Jest absolwentką Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej im. Ludwika Solskiego w Krakowie. Związana z Teatrem Mickiewicza od września 2012 r. Znana krakowskiej publiczności ze scen kabaretowych Lochu Camelot oraz Piwnicy pod Baranami. Odtwórczyni głównej roli w filmie Antoniego Krauze „Czarny Czwartek. Janek Wiśniewski padł” (Na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym „Listopad” w Mińsku nagrodzona za najlepszą główną rolę żeńską, a przez krytyków filmowych uznana za największe odkrycie filmu. Śpiewa również aktorski rock alternatywny w projekcie „Honzatko Rozmontowana” (później „Honzator”) stworzonym wspólnie z Michałem Zabłockim i Aleksandrem Brzezińskim. Laureatka Stypendium Twórczego Miasta Krakowa i GRECHUTA FESTIVAL 2010.

Ciechowski według Stelmacha 

„Gdzie oni są? Ci wszyscy moi przyjaciele?” – śpiewał w utworze pt. „Biała flaga” Grzegorz Ciechowski, lider zespołu Republika i ikona polskiego rocka, który zmarł niespodziewanie w 2001 r. Teraz wszystkich przyjaciół artysty udało się zebrać w jednej książce pt. „Lżejszy od fotografii. O Grzegorzu Ciechowskim” (Wydawnictwo Literackie) autorstwa Piotra Stelmacha, dziennikarza muzycznego związanego od 1997 r. z Programem 3 Polskiego Radia

Piotr Stelmach to wybitny dziennikarz muzyczny, który przeprowadził ponad 300 rozmów z gwiazdami muzyki rozrywkowej (m.in. ze Stingiem, Aerosmith i Depeche Mode). W książce o Grzegorzu Ciechowskim opowiadają m.in.: Helena Ciechowska (mama), Małgorzata Awad i Aleksandra Krzemińska (siostry), córka Weronika, Małgorzata Potocka, muzycy Republiki, a także Jan Borysewicz, Zbigniew Hołdys, Kayah, Grzegorz Markowski, Daniel Olbrychski i Kazik Staszewski.

Z bogactwa rozmów przeprowadzonych przez Piotra Stelmacha powstał najpełniejszy portret Grzegorza Ciechowskiego. O kulisach powstania książki autor opowie podczas spotkania, w którym będzie mu towarzyszył muzyk z zespołu Republika – Leszek Biolik oraz Tomasz Gruchot – ostrowski entuzjasta twórczości Ciechowskiego, krytyk literacki i historyk literatury. Wstęp wolny

 Daria Zawiałow na finał

W finale 26. Festiwalu „WSZYSTKO JEST POEZJĄ” zaśpiewa Daria Zawiałow.

Wokalistka, autorka tekstów, kompozytorka. Przebojem weszła na polski rynek muzyczny. Jej znaki szczególne to wyjątkowy głos i silna osobowość sceniczna. Zadebiutowała w Opolu, gdzie zaprezentowała swój singiel „Malinowy Chruśniak” i zdobyła Nagrodę im. Anny Jantar – Opolską Karolinkę.

W 2017 roku ukazał się jej pierwszy album „AKysz”, nad którym pracowała wraz z przyjacielem i producentem Michałem Kushem. Płyta okazała się dużym sukcesem – promujące go single zdobyły szczyty list przebojów, a teledyski osiągnęły wielomilionowe liczby wyświetleń. Koncerty Darii są bardzo żywiołowe, pełne rockowej energii i świeżego brzmienia. Po debiucie gościła na największych polskich festiwalach (m.in. na Open’erze, Orange Warsaw Festivalu, Męskim Graniu), a jej pierwsza klubowa trasa koncertowa przyciągnęła tłumy!

Daria Zawiałow wraz z producentem Michałem Kushem stworzyli również autorską wersję utworu Wojciecha Młynarskiego „Jeszcze w zielone gramy”, który w styczniu 2018 roku wspiął się na 1. miejsce „Listy przebojów Programu Trzeciego”.

Muzyczne emocje Agi Zaryn

Zapraszamy na wyjątkowy koncert Agi Zaryan, który odbędzie się w ramach trasy koncertowej promującej nowy autorski album artystki „High & Low”.

Muzyka na nowy album została skomponowana do tekstów napisanych po angielsku przez wokalistkę. Dzięki temu kompozycje nabrały osobistego charakteru. Zaryan dzieli się w nich swoimi emocjami i refleksjami na temat otaczającej ją rzeczywistości. Autorami kompozycji są wybitni jazzmani: David Dorużka, Dariusz Oleszkiewicz, Michał Tokaj oraz Marcin Wasilewski. Kilka piosenek skomponowała Aga. W nowym repertuarze oprócz utworów autorskich pojawią się interpretacje utworów Paula Simona czy Stevie’go Wondera.

Muzycy, którzy zostali zaproszeni do udziału w płycie i koncertach wspólnie wykreowali nowe brzmienie zespołu.

2018-09-24 ok24.tv za gazetaostrowska.pl