Wszystkich Świętych i Zaduszki. Początek listopada to tradycyjne kombinacje z urlopami, odrabianiem i mostami. Ile można mieć wolnego? Najgorzej będą mieli uczniowie.
W tym roku listopad rozpocznie się w środę. Pierwszy dzień tego miesiąca obchodzony jest w Polsce jako Wszystkich Świętych. Święto, które ma na celu podtrzymywać pamięć o zmarłych, jest jednym z 13 dni ustawowo wolnych od pracy i nauki. Oznacza to, że pracownicy są zwolnieni z wykonywania swoich obowiązków, a uczniowie nie mają zajęć w szkole. Jak sprawa ma się w przypadku Zaduszek?
Czy Zaduszki są dniem wolnym od pracy? Jeśli się postaramy, wydłużymy weekend do pięciu dni
Dzień Zaduszny, zwany również Zaduszkami, następuje na dzień po Wszystkich Świętych, czyli 2 listopada. Choć jest on głęboko zakorzeniony w polskiej tradycji i często stanowi kolejną okazję do odwiedzenia grobów swoich bliskich, prawo nie określa go mianem dnia wolnego od pracy i nauki.
Aby przedłużyć okres zadumy, pracownicy zmuszeni są wziąć urlop. Wiele osób decyduje się na taki krok, ponieważ poprzez wykorzystanie dni wolnych 30 i 31 października bądź 2 i 3 listopada mogą wydłużyć weekend do pięciu dni. W przypadku uczniów sprawa nie jest jednak aż tak oczywista.
W teorii w Dzień Zaduszny uczniowie powinni uczestniczyć w zajęciach lekcyjnych. W praktyce decyzja o zwolnieniu uczniów z lekcji 2 i 3 listopada należy do dyrektorów poszczególnych szkół. Mają oni możliwość wykorzystania tzw. dni dyrektorskich, których przewidziano osiem dla szkół podstawowych i 10 dla placówek ponadpodstawowych na przestrzeni całego roku szkolnego. Informacja o tym, czy w danej szkole Zaduszki będą wolne od zajęć lekcyjnych, powinna być do 30 września przekazana rodzicom.