Do końca września 2018 r. planowane jest zakończenie budowy nowego Oddziału Chirurgii Dziecięcej i Traumatologii oraz Wielkopolskiego Centrum Oparzeń w ostrowskim szpitalu. W dniu 5 kwietnia w Starostwie Powiatowym w Ostrowie podpisano umowę w tej sprawie.

zdjecie

To będzie drugi pełnoprofilowy oddział, który zlokalizowany zostanie w wybudowanym w ub. roku nowym skrzydle ostrowskiego szpitala. Zmiany będą tym większe, że ostatni duży remont oddział przechodził w latach 70.

zdjecie

– ‘’Początek budowy to podwójna radość. Jestem dumny, bo przystępujemy do realizacji kolejnego segmentu w naszym szpitalu dedykowanego dzieciom i udaje się nam tworzyć produkt medyczny ponadregionalny i miastotwórczy. Powód do zadowolenia jest także z tego powodu, że udało się na ten cel pozyskać środki finansowe ze źródeł unijnych i budżetu Powiatu Ostrowskiego. Z tego wsparcia skorzystało tylko 16 szpitali, tym większy powód do zadowolenia’’ – powiedział Paweł Rajski Starosta Ostrowski.

W sumie inwestycja kosztować będzie ponad 7 mln zł., z czego dofinansowanie unijne wyniesie 6,5 mln, a pozostałe środki pochodzą z budżetu Powiatu Ostrowskiego.

zdjecie

– ‘’W ramach projektu w nowym oddziale będą 23 dla dzieci i młodzieży, w tym na części oparzeniowej wydzielone zostaną trzy łóżka. To trzeci w Polsce taki oddział, na który trafiać mogą dzieci z poparzeniami skrajnymi i ciężkimi. Wyposażenie łóżek „oparzeniowych’’ nie odbieg od intensywnej terapii, bo są tam respiratory i kardiomonitory, pompy infuzyjne wszystko potrzebne do intensywnej terapii. Często jestem pytany czy to wystarczająca ilość łózek na oparzeniówce. Te dwie jednostki to naczynia połączone. Dzieci po pierwszych dniach spędzonych na oparzeniówce są sukcesywnie przenoszone na tzw. „zwykły’’ oddział’’  – powiedział Dariusz Bierła dyrektor szpitala.

Projekt obejmuje nie tylko część budowlaną, ale także zakup sprzętu i aparatury medycznej za ponad 2,5 mln zł.

2018-04-06 ok24.tv