WOJCIECHY 2016 rozdane. To nagroda za określony dorobek, za codzienną organiczną pracę, przyznawana co dwa lata. Kryterium niezmiennym, które kapituła bierze pod uwagę przy ocenie jest zawsze człowiek. Za każdym sukcesem, działaniem kryje się właśnie człowiek. Czasem będzie to przedsiębiorca, w dużej firmie, czy małym rodzinnym przedsiębiorstwie, rolnik z tradycjami. W innym obszarze naukowiec, lekarz, czy sportowiec. Uroczystość odbyła się w piątek w Pałacu w Górznie.
13423743_1624565491195304_4951878134890613596_n 13432152_1624565531195300_3268596154202425135_n

W kategorii EDUKACJA I NAUKA statuetkę otrzymał prof. dr hab. Kazimierz Jakub Ilski – ostrowianin, absolwent Alma Mater Ostroviensis, dyrektor Instytutu Historii UAM w Poznaniu i dziekan Wydziału Historycznego tejże uczelni. W swojej pracy badawczej skupia się wokół historii starożytnej i bizantyjskiej, historii Kościoła Wschodniego i chrześcijaństwa. Kapituła uhonorowała go za „niekwestionowany dorobek naukowy i umiejętny dialog międzypokoleniowy”.

W kategorii SPOŁECZEŃSTWO nagrodzony został dr n. med. Michał Pabiszczak – znany ostrowski lekarz, który od początku swojej kariery zawodowej związany był z tutejszym szpitalem. Od połowy lat 60-tych związany z oddziałem laryngologicznym, którego przez 35 lat był ordynatorem. Dzięki niemu oddział zyskał rangę najlepszej placówki klinicznej w Wielkopolsc. Od 2007 roku jest na emeryturze, choć stałym pacjentom wciąż służy pomocą.

W kategorii KULTURA I SPORT nagroda powędrowała do Jerzego Wojciechowskiego. Z wykształcenia prawnik, z zamiłowania animator kultury, obecnie organizator i menadżer festiwalu „Jazz w Muzeum”, który trwając nieprzerwanie od 1994 roku zyskał miano jednej z najlepszych imprez jazzowych w kraju, Europie, a nawet na świecie. Przez wielu ostrowian kojarzony z oryginalnymi, kolorowymi marynarkami.

W kategorii GOSPODARKA wyróżniony został Zenon Podziemek – prezes zarządu firmy Atlas z Przybysławic. Z wykształcenia inżynier elektryk, później związany z ostrowskim ZAP-em, w roku 1989 postawił wszystko na jedną kartę i rozpoczął prowadzenie swojego biznesu. Biznesu, który przerodził się w sprawne przedsiębiorstwo, będące znaną marką w wielu krajach Europy i Dalekiego Wschodu. Przedsiębiorstwo trudni się produkcją obudów betonowych i metalowych dla urządzeń energetycznych i gazowniczych.

W kategorii ROLNICTWO statuetkę odebrał Marek Trzcieliński – współwłaściciwel Gospodarstwa Rybackiego w Przygodzicach. 55 akwenów tworzy jedno z najstarszych gospodarstw rybackich w Polsce, pielęgnowanych z pokolenia na pokolenie. Stawy słyną z karpia przygodzickiego, który – jak podkreśla laureat statuetki – znany jest już nawet Holendrom czy Belgom. Bez przygodzickich stawów nie wyobrażamy sobie dziś ekosystemu całego Parku Krajobrazowego Doliny Baryczy.

W kategorii SPECJALNEJ nagrodzony został Andrzej Rogowski – przedsiębiorca i – jak dziś się okazało – miłośnik nietuzinkowej architektury. Nagrodę zawdzięcza inwestycji w renowację i modernizację zdewastowanego Pałacu Niemojowskich w Śliwnikach w gminie Nowe Skalmierzyce. Ta perła architektoniczna powiatu ostrowskiego po poważnej restauracji odzyskała dawny blask.

2016-06-11 ok24.tv