Drugą nowoczesną pracownię do nauki zawodów technicznych oddano do użytku na terenie warsztatów Zespołu Szkół Transportowo Elektrycznych w Ostrowie Wielkopolskim. Ta inwestycja jest kolejnym krokiem władz Powiatu Ostrowskiego w kierunku odbudowywania szkolnictwa zawodowego i powstania nowoczesnego Centrum Kształcenia Praktycznego.

Na początku br. roku oddana została pierwsza pracownia, teraz do użytku przekazana została druga, równie nowoczesna.

zdjecie

– Ta pracownia jest taka, jaka powinna być w szkole kształcącej specjalistów na wysokim poziomie. Są doskonale wyposażone i funkcjonalne. Zasługa w tym dyrektora M. Wojtasza i jego współpracowników. To przedsięwzięcie wpisujące się w nasz projekt rozbudowy CKP. Dziś jesteśmy na etapie projektowania, a jeśli uruchomione zostaną środki z ZIT chcielibyśmy już w przyszłym roku przystąpić do jego budowy – powiedział Paweł Rajski Starosta Ostrowski.

zdjecie

Obydwie pracownie to obiekty wielofunkcyjne spełniające wymagania w zakresie kształcenia wielu zawodów, od ślusarza, mechanika, po elektryków, elektromechaników i mechatroników. Obecnie należą do ZSTE, ale później będą służyć uczniom z innych szkół.

 

– Bazą są duże stoły ślusarskie zaopatrzone w instalację elektryczną wraz ze wszystkimi zabezpieczeniami. Mogą tu pracować elektrycy, konstruując instalacje lub naprawiając urządzenia. Z powodzeniem mogą tu być realizowane różne  ćwiczenia z zakresu mechaniki od prostych czynności z zakresu obróbki sprawianiem, szlifowanie, gwintowanie, gradowanie, wiercenie po bardziej skomplikowane. Dodatkową atrakcją jest instalacja pneumatyczna przy każdym stanowisku z zabezpieczeniami i regulatorami ciśnienia, co umożliwia używanie narzędzi pneumatycznych oraz tworzenie układów i systemów pneumatycznych – powiedział M. Wojtasz.

 

Uczniowie mają tutaj także możliwość zapoznania się z najnowszymi technologiami, których nie obejmuje jeszcze program nauczania, które jednak coraz śmielej wchodzą do użytku. Jedną z nich jest drukarka przestrzenna 3D pozwalająca produkować części zamienne.

zdjecie

– To urządzenie na poziomie wystarczającym, aby uczniowie mieli możliwość poznania zasad działania tego typu rozwiązań. Uczeń przy pomocy instruktora może zaprojektować jakiś przedmiot i od razu go wydrukować. Jest wyposażone w skaner pozwalający odwzorować przedmiot. Drukarki tego typu coraz częściej wchodzą do firm, mogą produkować nie tylko elementy plastikowe, ale także z ceramiki i metalu – powiedział dyrektor ZSTE.

zdjecie

Coraz nowocześniejsza baza szkoleniowa ma zachęcić do wyboru zawodów technicznych. Jest to także odpowiedź na zapotrzebowanie rynku pracy. Jak mówi dyrektor ZSTE problem bezrobocia nie dotyczy absolwentów tej placówki. W wielu przypadkach posiadacze zawodów i specjalności deficytowych poszukiwanych wśród przedsiębiorców.

Pracownia kosztująca ponad 100 tys. zł została sfinansowana i wyposażona ze środków powiatu ostrowskiego, ale co warte podkreślenia koszty udało się obniżyć o kilkadziesiąt tysięcy złotych dzięki wykonaniu wielu prac przez nauczycieli i uczniów.

2015-10-13 ok24.tv za powiat-ostrowski.pl