Trwa internetowe głosowanie w konkursie „Drzewo Roku 2015”. Majestatyczny dąb „Jan” z Gołuchowa jest jednym z szesnastu finalistów walczących o zwycięstwo. Jeśli wygra,  będzie reprezentować Polskę w konkursie na Europejskie Drzewo Roku.

Rosnący w parku-arboretum Ośrodka Kultury Leśnej w Gołuchowie dąb szypułkowy zachwyca swoim wyglądem, rozłożystością konarów i obszernością korony o średnicy 30 metrów. Już od XIX wieku był otoczony opieką mieszkańców Gołuchowa, a zwłaszcza właścicieli gołuchowskiego majątku, hrabiny Izabelli Działyńskiej z książąt Czartoryskich i jej męża Jana. To właśnie na cześć Jana Działyńskiego, wielkiego miłośnika drzew, dąb w 2005 roku otrzymał swoje imię.

Malownicze drzewo zachwyca i inspiruje. Każdego roku setki zdjęć z jego wizerunkiem trafiają do rodzinnych albumów. Niepowtarzalność drzewa utrwalają pędzlem artyści malarze goszczący w Ośrodku na plenerach. Gołuchowski dąb jest przedmiotem obserwacji, opisów i szkiców rysunkowych uczestników zajęć edukacyjnych „Szukamy dendrologicznych skarbów”. To ulubione drzewo dzieci z Gołuchowa i okolic, które zwykły bawić się wokół niego i od dawna nazywają go „samolotem”. 30 września 2013 roku 516 uczniów i nauczycieli ze szkół gminy Gołuchów zgromadziło się wokół jego korony, bijąc rekord Guinnessa w kategorii: „Największe zgromadzenie ludzi przebranych za drzewa”.

Dąb „Jan” ma wysokość 28 metrów a obwód jego pnia (na wysokości 1,3 metra nad ziemią) wynosi 5,4 metra. Jest pomnikiem przyrody, którego wiek ocenia się na 250 lat. Głos na „Jana” można oddać na stronie www.drzeworoku.pl, klikając na jego zdjęcie.

2015-06-07 ok24.tv za faktykaliskie, fot. Dąb Jan, fot. Klub Gaja, Tomek Pikuła