Najbardziej aktywni społecznie uczniowie są w II LO w Ostrowie Wielkopolskim. Szkoła znalazła się w czołówce najlepszych w Polsce według nowego rankingu Fundacji Social Wolves opublikowanego właśnie w Rzeczypospolitej. Uczniowie ostrowskiego „Reymonta” zajęli 6. miejsce w Rankingu Szkół Ponadgimnazjalnych- Najlepsi w praktyce.
Praca w grupie, zaangażowanie, autoprezentacja – nowy ranking oceniał szkoły ponadgimnazjalne według takich kryteriów. Tegorocznym zwycięzcą rankingu jest I Liceum Ogólnokształcące z Lubina. W dalszej kolejności znalazły się też: Publiczne Liceum Ogólnokształcące Zakonu Pijarów z Elbląga, I Liceum Ogólnokształcące ze Starogardu Gdańskiego, II Liceum Ogólnokształcące z Poznania, III Liceum Ogólnokształcące z Gorzowa Wielkopolskiego i II Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Władysława Reymonta z Ostrowa Wielkopolskiego.
Ranking uwzględnia 150 placówek o najlepszych rezultatach spośród 1109 szkół ponadgimnazjalnych, których uczniowie zgłosili swój udział na portalu „Zwolnieni z Teorii” w poprzednim roku szkolnym. Do oceny liczyła się kategoria „autorzy projektów”, czyli liczba uczniów szkoły, którzy ukończyli swój projekt społeczny, tj. zostali finalistami olimpiady, odniesiona do liczby uczniów w szkole. Po drugie, brano pod uwagę jakość projektów, czyli średnią liczbę punktów zespołu z danej szkoły, zdobytych podczas realizacji projektu. Zespoły zdobywały punkty m.in. za liczbę tych, którzy odnieśli korzyść z projektu, za ambitne i profesjonalne planowanie, za pozyskanie partnerów i finansowania czy uzyskaną liczbę wzmianek medialnych o inicjatywie.Najlepsze projekty rywalizowały o nagrody – Wilki – przyznawane przez kapitułę, w której skład wchodzą osobistości świata biznesu, mediów i organizacji społecznych.
“Zwolnieni z Teorii” – to pierwsza praktyczna i zespołowa olimpiada, gdzie wyzwaniem uczniów jest zrealizowanie własnego projektu społecznego. Mobilizując tysiące nastolatków do aktywności społecznej „Zwolnieni z Teorii” pomagają rozwiązać dwa ważne problemy – brak praktycznych umiejętności wśród kandydatów do pracy i małe zaangażowanie społeczne młodzieży. Uczniowie pozyskiwali partnerów, tworzyli harmonogramy, budżety, dzielili się zadaniami, podpisywali umowy i udzielali wywiadów. Opiekunem uczniów biorących udział w olimpiadzie był dr Karol Marszał, dyrektor II Liceum Ogólnokształcącego a jednocześnie nauczyciel wiedzy o społeczeństwie.
Uczniowie ostrowskiego “Reymonta” zrealizowali w sumie 10 projektów, a najciekawszy stworzyła drużyna pn. „Pokoloruj duszę książką” (Monika Hankiewicz, Sylwia Kaczmarek, Wiktoria Połetek i Gabriela Łoś), która przez wiele tygodni odwiedzała ostrowskie przedszkola, w których czytała dzieciom bajki. Inne drużyny m.in spotykały się z niepełnosprawnymi, opiekowały się seniorami w domu pomocy społecznej, umilały czas dzieciom w szpitalu, zachęcały do korzystania z instytucji kultury czy też walczyły z uzależnieniom od telefonów komórkowych.
W tym roku szkolnym fundacja Social Wolves organizuje kolejną edycję interdyscyplinarnej olimpiady. Od 3 października będzie się można zgłaszać z pomysłami drogą internetową przez portal. W czerwcu 2017 r. – rozstrzygnięcie. Każdy, kto ukończy projekt, zostaje finalistą Zwolnionych z Teorii i otrzymuje rozpoznawany na całym świecie certyfikat z zarządzania projektami PMI R.E.P.
Wyniki rankingu: www.zwolnienizteorii.pl
Uroczystość wręczenia nagród „Złote Wilki” zostały rozdane 23 kwietnia w Warszawie, natomiast ranking opublikowany został w miniona środę, 21 września 2016 roku.