Kozioróg dębosz, pachnica dębowa, jelonek rogacz, lis dudek oraz bocian czarny to tylko niektórzy bohaterowie „Sekretnego życia drzew”, nowego filmu filmowców-przyrodników z Ostrowa Wielkopolskiego Saturniny i Artura Homan. Poznamy szereg zależności łączących różne gatunki zwierząt związanych z alejami, zadrzewieniami śródpolnymi oraz z wiekowymi drzewami w lasach.  Premiera „Sekretnego Życia Drzew” w niedzielę 24 kwietnia o godzinie 10.55 w TVP 2 w cyklu „Rodzinne Oglądanie”.
[jwplayer mediaid=”7784″]

W filmie przedstawiono ogromną różnorodność biologiczną towarzyszącą tym ekosystemom, począwszy od grzybów, poprzez owady tak rzadkie jak pachnica dębowa, kozioróg dębosz, jelonek rogacz, po ptaki i ssaki. Wszystkie te zwierzęta korzystają z ochrony i pożywienia, które zapewniają im te wspaniałe drzewa. Dla ilustracji przekazywanych treści wykorzystane zostały przede wszystkim dęby – najbardziej długowieczne drzewa, najbogatsze w związane z nimi gatunki.

Film realizowany był na obszarach objętych programem Natura 2000, przede wszystkim w Dolinie Baryczy. Część ujęć będzie realizowana była także w takich miejscach jak: Dąbrowy Krotoszyńskie, Grądy Odrzańskie, Rogalińska Dolina Warty, Puszcza Białowieska. Zdjęcia do filmu kręcono o różnych porach roku, tak by pokazać zróżnicowanie drzew, ich wzrost oraz mieszkańców drzew w różnych fazach rozwojowych.

Autorami obrazu są Artura i Saturnina Homan. „Sekretne Życie Drzew” to  trzeci – po „Rytmach Natury w Dolinie Baryczy” oraz „Krainie 1000 Bocianów” w pełni autorski film. Jego realizacja zajęła prawie trzy lata.