04Pyskówki zamiast debaty

Do wyjątkowo ostrych i bezpardonowych sporów doszło podczas dyskusji w ramach ostatniej sesji rady Miejskiej Ostrowa Wielkopolskiego. Uczestnikiem wyjątkowo ostrych sporów byli nie tylko radni, ale również prezydent Beata Klimek. Niewykluczone, że jeden z poruszonych wątków znajdzie swój epilog w sądzie.

 

Tak rodziła się ostrowska samorządność cz. I

26 maja 2015 roku – a więc dokładnie w przeddzień 25-rocznicy pierwszych wyborów samorządowych w Ostrowie Wielkopolskim, redakcje Gazety Ostrowskiej i telewizji internetowej ok24.tv zorganizowały debatę o tych pierwszych całkowicie wolnych wyborach. Wzięli w niej udział ludzie, którzy współtworzyli podwaliny ostrowskiej samorządności. Spotkanie było w całości na żywo transmitowane w internecie, a my prezentujemy pierwszą część zapisu tej niezwykłej, żywej lekcji lokalnej historii. Nasi goście mówią między innymi o Komitecie Obywatelskim, kampanii wyborczej z jednym plakatem i przejmowaniu majątku przez miasto.

 

Losy pomników to losy miasta

Trzy najbardziej znane pomniki katolickie, jakie wzniesiono w Ostrowie przed 1939 rokiem poświęcone były św. Janowi Nepomucenowi, kardynałowi Mieczysławowi Halce Ledóchowskiemu i Najświętszemu Sercu Jezusowemu. Wszystkie zostały zniszczone podczas okupacji. Dwa z nich odtworzono w innej wersji. O tym, jak wyglądały kiedyś, można się przekonać, oglądając przygotowaną przez Muzeum Miasta Ostrowa Wielkopolskiego wystawę.

 

Papieski koncert na scenie OCK

„Droga do świętości” to tytuł koncertu, jaki odbył się w niedzielę, 31 maja w Ostrowskim Centrum Kultury. Publiczność miała okazję wysłuchać utworów poetyckich i muzycznych związanych z życiem i nauczaniem Jana Pawła II.

 

Testowali swoją sprawność

Niemal 400 osób wzięło udział  w II ostrowskimTescie Coopera – czyli stosowanym na całym świecie badaniu kondycji fizycznej – odbywającym się w poniedziałek na terenie boiska Gimnazjum nr 1. Do biegu zagrzewali ostrowscy zumbowicze oraz Tomasz Szymkowiak  – olimpijczyk, najlepszy obecnie polski biegacz na dystansie 3000 metrów z przeszkodami.

 

Potrzebny powrót do korzeni

Bardzo uroczyście – i bardzo długo – świętowano 27 maja 25-lecie samorządu w Ostrowie Wielkopolskim. Podczas trwającej ponad cztery godziny uroczystości dziękowano radnym wszystkich kadencji, wręczano pamiątkowe medale. W specjalnie przygotowanym filmie przypomniano dokonania ostrowskiego samorządu, a na koniec wysłuchano jubileuszowego koncertu Ostrowskiej Orkiestry Koncertowej z zaproszonymi gośćmi.

 

Siła trzech chórów

Połączone siły trzech chórów na festiwalu ,,4 Pokolenia w Muzyce”. Dla ostrowian w minioną niedzielę wystąpiły zespoły: Akademicki Chór Uniwersytetu Łódzkiego, Męski Chór ,,Echo” Ostrowskiego Centrum Kultury oraz Kaliski Chór Nauczycielski Młodzieżowego Domu Kultury w Kaliszu.

Przygotował JAROSŁAW WARDAWY – red. naczelny Gazety Ostrowskiej

Gazeta_ostrowska11