Obostrzenia na Wszystkich Świętych. Czy cmentarze będą zamknięte? O czym należy pamiętać?
Rośnie liczba powiatów objętych dodatkowymi obostrzeniami. Powiaty krotoszyński i ostrowski doświadczają właśnie bycia w strefach czerwonej i żółtej. Pojawia się pytanie, czy rząd, podobnie jak miało to miejsce w marcu i kwietniu, zamierza wprowadzić dodatkowe środki ostrożności, aby zahamować rozwój epidemii. Chodzi m.in. o ograniczenie spotkań rodzinnych.
W tej chwili w rządzie nie ma dyskusji nad tym, czy na przełomie października i listopada zamknąć cmentarze. Wolałbym, abyśmy w tym czasie po prostu byli bardzo ostrożni, ale by te spotkania przy grobach bliskich jednak się odbywały
– powiedział rzecznik rządu w programie „Graffiti” na antenie Polsat News.
Takie słowa przedstawiciela rządu mogą podziałać uspokajająco na osoby planujące się spotkać z rodziną w czasie Wszystkich Świętych. Nie oznacza to jednak, że nie będą musiały one przestrzegać pewnych obostrzeń.
W powiatach znajdujących się w czerwonej strefie obowiązuje noszenie maseczek w miejscach publicznych, w tym także w transporcie zbiorowym oraz w trakcie sprawowania kultu religijnego – w budynkach do tego przeznaczonych i na cmentarzach. Istnieją także limity dotyczące liczby osób w kościołach (uczestnicy wydarzeń religijnych mogą wypełniać 50 proc. kościoła). Jeśli chodzi o uroczystości rodzinne, to obowiązuje limit do 50 osób.
Jeśli chodzi o żółtą strefę, to w kontekście Wszystkich Świętych głównym obostrzeniami jest obowiązek noszenia masek w trakcie sprawowania kultu religijnego, w tym czynności lub obrzędów religijnych, w budynku użyteczności publicznej przeznaczonym na potrzeby kultu religijnego oraz na cmentarzu. Zakrywanie twarz i nosa obowiązuje także w transporcie zbiorowym, w którym ustalone są określony limity pasażerów. Dodatkowo na uroczystościach rodzinnych obowiązuje limit do 100 osób.