Wolontariusze oraz uczniowie klas VIII ze Szkół w Lamkach oraz Topoli Małej wzięli udział w wyjątkowych warsztatach „Zrozumieć starość”.
Sama Gmina Ostrów Wielkopolski organizowała je już po raz drugi. Warsztaty zorganizowano też w samym Urzędzie Gminy. Szkolili się pracownicy urzędu, gminnej biblioteki, GOPS-u i PUK-u.
Warsztaty były możliwe dzięki Centrum Rozwoju Edukacji Obywatelskiej CREO z Poznania, które realizuje projekt „Integracja społeczna osób z niepełnosprawnościami – to możliwe!”. Warsztaty w gminie Ostrów Wielkopolski były całkowicie bezpłatne.
Podczas trzygodzinnego spotkania wykorzystano innowacyjne narzędzia. Był to kombinezon starości symulujący znaczne ograniczenia i niepełnosprawności wieku senioralnego, zestaw gogli symulujący choroby oczu (m.in. zaćmę, jaskrę), symulator choroby Parkinsona, wózek inwalidzki, a także zestaw symulujący ograniczenia w orientacji przestrzennej osób niewidomych.
– Warsztaty cieszyły się bardzo dużym zainteresowaniem. Szczególnie wśród uczniów wzbudziły duże zaciekawienie. Zależy nam by przełamywać wszelkie stereotypy zawiązane z wiekiem senioralnym, budować wśród ludzi młodych większą empatię wobec osób mniej sprawnych i starszych. Były to drugie tego typu warsztaty w Gminie Ostrów Wielkopolski. Pierwsze odbyły się w czerwcu w szkołach w Gorzycach Wielkich, Sobótce i Lewkowie. Zainteresowanie przerosło nasze oczekiwania, dlatego zależało nam by ponownie zorganizować tego typu warsztaty. – podkreśla Anna Woźnica z UG Ostrów Wielkopolski.
Głównym założeniem warsztatów było zwiększenie kompetencji osób, w zakresie organizowania działań integrujących osoby z niepełnosprawnościami, zwiększenie ich umiejętności i wiedzy w zakresie asystowania osobom z niepełnosprawnościami i osobom starszym, wsparcie i profesjonalną współpracę instytucji z wolontariuszami. Wszystko po to by podejmowane w przyszłości akcje jeszcze bardziej odpowiadały na potrzeby osób z niepełnosprawnościami

Projekt jest współfinansowany ze środków Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej w Poznaniu, a realizowany przez Centrum Rozwoju Edukacji Obywatelskiej CREO w Poznaniu.