Gorączka przygotowań, gonitwa za prezentami, niezadowolenie bliskich z otrzymanych upominków powoduje, że aż 73% Polaków odczuwa zdenerwowanie towarzyszące nadchodzącym świętom. Serwis Prezentmarzeń realizując badanie „Emocje Polaków podczas świąt” sprawdził co psuje nam najbardziej ich wyjątkową atmosferę oraz jakich sytuacji chcielibyśmy uniknąć w przygotowaniach i przy wigilijnym stole.
Według 43% respondentów przygotowaniom do świąt towarzyszy zdenerwowanie głównie z faktu, że wszystko jest na naszej głowie, a według 30% stres czy ze wszystkim zdążymy. Tylko 12% potrafi odnaleźć radość ze spokojnej, świątecznej atmosfery, a 8% miłość z powodu zbliżającego się niezwykłego czasu, który spędzimy z rodziną. Najbardziej frustruje nas przekonanie, że nie możemy się denerwować w święta i będziemy się kontrolować – jak twierdzi 39% ankietowanych.
Skutecznie atmosferę świąt według 37% Polaków psuje szaleństwo w sklepach, według 24% niewygodne pytania stawiane przez bliskich oraz jak podkreśla 20% rozmowy o polityce przy wigilijnym stole. Z pozytywnych emocji, towarzyszących świętom wymieniamy w pierwszej kolejności niecierpliwość w oczekiwaniu na Boże Narodzenie i wyjątkową atmosferę oraz szczęcie, że będziemy mogli obdarować innych upominkami oraz je otrzymać.
Prezenty świąteczne są jednak obciążone ryzykiem i stresem. Co drugi Polak zapytany przez serwis Prezentmarzeń przyznaje, że dawaniu świątecznych upominków towarzyszy stres. Dla 33% jest on związany z oczekiwaniem na reakcją obdarowanego – czy prezent spodoba się, a dla 17% z zakłopotaniem, gdyż nigdy nie udaje się kupić właściwego prezentu. Już na etapie nabywania upominków towarzyszą nam silne emocje. Dla 43% respondentów jest to zmęczenie ciągłym bieganiem po sklepach. Według 28% dezorientacja wynikająca z faktu, że nie wiemy co może się spodobać bliskim.
Spośród 1007 zapytanych przez Prezentamarzeń Polaków 38% przyznało się, że zdarzyło im się już wstydzić podarowanego upominku. Święta to czas dawania i przyjmowania prezentów, jednak dla wielu z nas obie te czynności są trudne i obarczone ryzykiem niepowodzenia. Upominki mają mnóstwo znaczeń i ujawniają jak postrzegamy innych. Niewłaściwy lub niedoceniony podarunek może przynieść spore straty w relacjach międzyludzkich.
Obdarowywanie się prezentami to według Polaków wciąż jeden z najważniejszych zwyczajów świątecznych, ale zmiana stylu życia i coraz bardziej nowoczesne podejście do prezentów powoduje, że forma świątecznych upominków ewaluuje. Tradycyjne, materialne upominki zastępują prezenty w formie przeżyć oraz karty i vouchery podarunkowe. Polacy, jak pokazują wyniki badania coraz częściej wolą otrzymywać upominki, które wywołują w nich emocje, pozwalają doświadczyć nowych przeżyć. Prezenty w formie przeżyć to nie tylko sporty ekstremalne, ale także lekcje tańca, warsztaty kulinarne czy fotograficzne, zajęcia dla dzieci, masaże relaksacyjne. Prezenty w formie przeżyć stają się coraz bardziej popularną alternatywą dla tradycyjnych upominków. Za taką formą prezentów opowiada się aż 45% zapytanych respondentów badania „Emocje Polaków podczas świąt”.
Już od kilku lat coraz więcej osób decyduje się na upominki niematerialne, które pozwolą bliskiej osobie spełnić marzenia, miło spędzić czas wolny lub realizować pasje. Karty podarunkowe i vouchery stały się bardzo popularną i atrakcyjną formą prezentów. Dodatkową zaletą jest możliwość ich kupna na ostatni moment, jak i realizacji w dowolnym czasie. Zamiast kupować w prezencie kolejny przedmiot, który nie wiadomo czy wpisze się w gust i potrzeby obdarowanej osoby, możemy jej ofiarować w prezencie przeżycie czegoś nowego i doświadczenia pozytywnych emocji.– komentuje Grzegorz Rożalski z serwisu Prezentmarzeń.
Jak pokazują wyniki badania „Emocje Polaków podczas świąt” dla 35% ankietowanych kupowanie upominków to wciąż wyzwanie obarczone stresem. Mimo że z niecierpliwością czekamy na Boże Narodzenie, nadmiar obowiązków związanych z przygotowaniem świąt, konieczność spędzenia czasu z dawno niewdzianymi członkami rodziny oraz nie zawsze trafione upominki – to sytuacje, które nas najbardziej stresują. Dla wielu Polaków, jak potwierdzają wyniki badania serwisu Prezentmarzeń święta to nie tylko wspaniały czas, ale również stresujący moment w ciągu roku. Dlatego psychologowie radzą, aby w tym okresie nie narzucać sobie zbyt wielu obowiązków i przede wszystkim panować nad emocjami, aby nie wprowadzać nerwowej atmosfery, potęgującej stresujące sytuacje.
* Badanie „Emocje Polaków podczas Świąt” zostało zrealizowane przez serwis Prezentmarzeń na próbie 1007 respondentów w formie ankiety online w listopadzie 2019 roku