Tegoroczny Smogathon (konkurs dla inżynierów, naukowców, studentów, którzy chcą walczyć ze smogiem) wygrała niemiecka firma Green City Solutions z projektem CityTree (miejskie drzewo). Wbrew nazwie nie proponuje jednak sadzenia drzew, a mchów. Niezwykłych, bo zmodyfikowanych genetycznie. Tak, by dosłownie pożerały smog.

Firma deklaruje, że instalacje z jej mchu oczyszczają powietrze równie efektywnie jak 275 drzew, które widuje się w miastach. Potrzebują natomiast 99 proc. mniej przestrzeni niż taka liczba drzew. Owe instalacje składają się nie tylko z mchu, ale i inteligentnych czujników, które kontrolują kolonię, systemu nawadniania i paneli słonecznych, co powoduje, że są samowystarczalne. Stanęły już m.in. w Paryżu, Berlinie i Oslo.

Instalacja z mchów na targach Innotrans

Foto: Green City Solutions / materiały prasoweInstalacja z mchów na targach Innotrans

Na tegoroczne, trzydniowe wydarzenie, podczas którego uczestnicy pracowali nad rozwiązaniami technologicznymi, mającymi pomóc w walce ze smogiem, przyjechało 28 zespołów z 3 kontynentów i 7 krajów, m.in. z Chin i Kanady.

Pozostałe projekty, które dostały się do finału Smogathonu:

  1. Air Matrix – mobilne czujniki do wykrywania cząsteczek smogu, które można wykorzystać do zbudowania sieci społecznościowych. Po to by na bazie dużej ilości zgromadzonych danych, stworzyć jak najbardziej precyzyjne mapy zanieczyszczenia powietrza.
  2. Cortina – projekt firmy rodzinnej produkującej piece od 1968 roku, która zainwestowała w dział badań i rozwoju, i wykorzystując swoją wiedzę oraz wieloletnie doświadczenie, stworzyła kocioł na ekogroszek, niskoemisyjny, czyli spełniający najbardziej restrykcyjne normy emisji spalin. Takie urządzenie – jak zapewnia firma – jest w stanie radykalnie zmniejszyć smog.
  3. Novelty RPAS – firma projektująca i produkująca drony wyposażone w czujniki. Z ich pomocą można tworzyć mapy zanieczyszczenia, oznaczać źródła zanieczyszczenia i przeprowadzać tzw. inspekcje termalne pozwalające sprawdzić, z której części budynku ucieka ciepło.
  4. Airly – czujnik, który informuje o stopniu zanieczyszczenia powietrza w konkretnym miejscu w danym momencie dnia i przewiduje, jak bardzo powietrze będzie zanieczyszczone w ciągu kolejnych kilku dni.
  5. Clair – filtry polimerowe, które są w stanie zatrzymać wszystkie cząsteczki smogu, alternatywa dla filtrów HEPA, są wyposażone w czujniki smogu. Powstają w Krakowie. Twórcy tego rozwiązania przekonują, że jeśli samorządy będą miały precyzyjne dane o tym, gdzie i co jest źródłem zanieczyszczeń, będą mogły lepiej lokować publiczne pieniądze, czyli efektywniej walczyć ze smogiem. Ich zdaniem łatwiej będzie przekonać też społeczność danej gminy czy miasta o tym, że warto zająć się problemem. Mierzenie poziomu zanieczyszczenia ma pomóc też w badaniu efektywności wszystkich podejmowanych działań spod szyldu „walki ze smogiem”.
  6. Look O2 – otwarta platforma złożona z niewielkich urządzeń – sensorów „dla każdego”. Są małe, mobilne (mieszczą się w kieszeni) i łączą z platformą w chmurze, dostarczając jej danych. Sensory zostały już zainstalowane m.in. w Opolu, Nowym Sączu, Kaliszu i Jeleniej Górze. Dostęp do platformy Look O2  jest darmowy.
  7. Origin Technology – sensory, będące całkowicie autorskim rozwiązaniem. Są już dostępne np. w sklepach Apple’a (startup ma ponad 2 lata). Mogą być instalowane w domach, biurowcach, a nawet zakładach przemysłowych. Są też montowane na dronach zasilanych energią słoneczną. Dzięki tym czujnikom można tworzyć mapy zanieczyszczenia w czasie rzeczywistym i na bieżąco sprawdzać, jak przemieszcza się trujące powietrze. Można w ten sposób zidentyfikować np. która fabryka jest źródłem zanieczyszczenia.
  8. Hextio Air – oczyszczacz powietrza do użytku domowego o, jak zapewniają twórcy, bardzo dużej wydajności. Nie potrzeba do niego filtrów. Jest niewielki i kompaktowy.
  9. Easy Solar – aplikacja umożliwiająca projektowanie rozmieszczenia paneli słonecznych, szczegółowe zarządzenie projektami, tworzenie analiz finansowych, przygotowywanie kosztorysów oraz ofert handlowych dla klientów. Jej twórcy przekonują, że by zwalczyć zanieczyszczenie powietrza, trzeba sięgnąć do korzeni problemu i zastąpić węgiel czystym i odnawialnym źródłem energii.                       ok24.tv 2016-11-29