Czytanie z „siódemką” i z Martelem
Kierownik Filii nr 7, Aneta Lipińska, postanowiła wykorzystać potencjał przyjaciół placówki mieszczącej się na Majkowie i zaprosiła ich do współpracy – do głośnego czytania bajek, fragmentów powieści czy wierszy. W tym zacnym gronie znaleźli się nie tylko animatorzy kultury, ale także prawnicy i lekarze. Wyimek z „Nocy i dni” obiecał przysłać aktor, Karol Strasburger, odtwórca roli Tolibowskiego w filmowej adaptacji sagi Marii Dąbrowskiej. Poproszona o lekturę swych bajek Aneta Kolańczyk postanowiła specjalne z tej okazji napisać nowy utwór „O pchle, która bała się wirusa”.
Z powodu epidemii Biblioteka poszerzyła współpracę z wydawnictwem MARTEL, które w błyskawicznym tempie dostarczyło kilkanaście nowych bajek, baśni i wierszy logopedycznych, których czytaniem na facebookowym profilu zajęły się same bibliotekarki.
https://www.facebook.com/MBPKalisz/videos/538974773485758/
https://www.facebook.com/MBPKalisz/videos/903505253423146/

Nakarmić oczy
Miejska Biblioteka Publiczna od wielu lat jest organizatorem ciekawych wystaw poświęconych nie tylko pisarzom czy wybitnym osobowościom urodzonym w naszym mieście, ale także rocznicom historycznych wydarzeń czy ciekawym zjawiskom społeczno-kulturalnym. Ekspozycjom, które cieszyły się największym zainteresowaniem, postanowiono nadać bardziej internetową formę, by uradować tych, którzy chcieliby sobie je przypomnieć oraz tych, którzy być może nie odwiedzili biblioteki podczas ich prezentacji. W tej chwili oglądać można „Kobiety mają głos” – cykl inkrustowanych cytatami portretów przedstawiających nietuzinkowe panie związane z Kaliszem.
MBP na swym facebookowym profilu skupia także informacje o instytucjach, stowarzyszeniach i grupach twórczych, które zdecydowały się na bezpłatne udostępnianie swych zbiorów czy zasobów. Nie ruszając się z domu można zwiedzać wirtualne muzea i galerie, oglądać spektakle, słuchać koncertów „na żywo” lub wcześniej zarejestrowanych. Biblioteka „zajrzała” również do malarskiej pracowni Wiktora Jędrzejaka, by poznać najnowsze prace kaliskiego artysty, który podczas epidemii zdecydował się na tworzenie miniatur. Z jednej strony mają one dla niego – jak sam przyznał – terapeutyczny charakter, z drugiej – wyrażają zmienny nastrój, będący efektem wymuszonej izolacji i troski o najbliższych.