Stacja pomiarowa zlokalizowana w Ostrowie Wielkopolskim przy ulicy Długiej odnotowała przekroczenie w powietrzu dopuszczalnego poziomu groźnego dla zdrowia pyłu PM10. W takich sytuacjach warto ograniczyć przebywanie na dworze, a nawet wietrzenie mieszkań. Na drażniące działanie pyłu najbardziej narażone są dzieci, osoby chore i w podeszłym wieku.
Przekroczenie norm zanotowała stacja pomiarowa na Ulicy Długiej w Ostrowie Wielkopolskim.
Poziom dopuszczalny dla stężenia średniorocznego wynosi 40 µg/m3, a poziom alarmowy 200 µg/m3.
Pył zawieszony PM10 to mieszanina drobnych cząstek o różnych rozmiarach i o różnym składzie chemicznym. Może być zbudowany, w zależności od warunków powstawania, z cząstek dymu, sadzy, popiołu, związków nieorganicznych (np. azbestu), a także metali. Powstaje przede wszystkim w procesach spalania paliw stałych i ciekłych. Cząstki o średnicy mniejszej niż 10 mikrometrów (PM10) mogą wnikać do płuc, co powoduje poważne problemy zdrowotne.
Na drażniące działanie pyłu zawieszonego najbardziej narażone są osoby cierpiące z powodu przewlekłych chorób układu oddechowego (zwłaszcza astmy oskrzelowej), osoby z niewydolnością układu krążenia, w szczególności dzieci i osoby starsze, a także wykonujące znaczny wysiłek fizyczny na wolnym powietrzu. Osoby podatne na zanieczyszczenia mogą odczuwać przejściowe nasilenie dolegliwości.
Zaleca się:
1) śledzenie informacji podawanych w środkach masowego przekazu o występujących przekroczeniach wartości substancji w powietrzu oraz o ryzyku wystąpienia takich przekroczeń,
2) pozostawanie w pomieszczeniach zamkniętych osób z przewlekłymi chorobami układu oddechowego i z niewydolnością układu krążenia,
3) stosowanie się do zaleceń lekarskich i właściwe zaopatrzenie w potrzebne medykamenty,
4) unikanie przebywania na otwartej przestrzeni, spacerów z dziećmi, w zagrożonych rejonach,
5) ograniczenie dużego wysiłku fizycznego na otwartej przestrzeni np. uprawiania sportu,
6) unikanie wietrzenia pomieszczeń,
7) ograniczenie ruchu samochodowego poprzez korzystanie z innych form komunikacji,
np. komunikacji publicznej.
Wysokie poziomy występowania pyłu PM10 w powietrzu spowodowane są brakiem wiatru, co ogranicza ruch powietrza oraz spalaniem w domowych piecach plastików i innych śmieci.
2016-09-21 ok24.tv za infostrow.pl