ok24.tv – portal aglomeracyjny

Sprawa spadkobierców Antonina u wojewody

Wojewoda wielkopolski wszczął postępowanie mające stwierdzić, że zespół pałacowo-parkowy w Antoninie nie podlegał reformie rolnej z 1944 roku. Wszystko dlatego, że żyjący potomkowie ostatniego właściciela drewnianego zabytku chcą go odzyskać. Jakie będą losy Antonina? Czy będą toczyć się tak długo, jak sprawy spadkowe np. Gołuchowa?

Architektoniczna perełka Wielkopolski. Miejsce spotkań z muzyką Chopina i weekendowych wypadów dla lubiących piękne parki.

Potomkowie ostatniego właściciela Antonina chcą odzyskać pałac razem z otaczającym go zieleńcem.
 Syn ostatniego właściciela Antonina, Fryderyka Wilhelma zginął w katastrofie lotniczej. Nie zostawił potomków. O odzyskanie majątku ubiegają się dzieci i wnuku siostry tragicznie zmarłego spadkobiercy: Leon Skórzewski i Jadwiga Russel (dzieci Leontyny Skórzewskiej z domu Radziwiłł – siostry Fryderyka Wilhelma i córki Michała) oraz jej wnuki: Leonida Henrietta Aubert i Louisa Moretti (córki Marii – trzeciego dziecka Leontyny). – Wojewoda Wielkopolski wszczął postępowanie administracyjne w sprawie o stwierdzenie, że działki nr: 765/3, 765/4, 766, na których położony został zespół pałacowo-parkowy w Antoninie (gmina Przygodzice), stanowiący wcześniej własność Pana Michała Karola Jana Alojzego Wilhelma Edmunda Roberta Władysława Radziwiłła nie podlegały działaniu dekretu z dnia 6 września 1944 r. o przeprowadzeniu reformy rolnej – informuje Tomasz Stube, rzecznik prasowy Urzędu Wojewódzkiego w Poznaniu. – Jego przedmiotem będzie ocena, czy wspomniane grunty uległy nacjonalizacji w dniu 13 września 1944 r.

Michał Radziwiłł, który wśród swoich przodków miała Hohenzollernów i nigdy nie ukrywał proniemieckich sympatii, po wybuchu wojny majątek chciał przekazać samemu Hitlerowi. Jego córka, matka wspomnianych już Leona Skórzewskiego i Jadwigi Russel, w latach 90-tych XX wieku miała zrzec się praw do majątku, jednak czy była to umowa oficjalna między nią a Ministerstwem Kultury i Sztuki, czy tylko ustna nie wiadomo. Fakt jest taki, że wojewoda, by podjąć decyzję, musi poczekać na werdykt sądu, który ma stwierdzić nabycie praw do spadku przez wnioskujących o to potomków Michała Radziwiłła.

2016-02-23 ok24.tv za faktykaliskie.pl