Cigen czyli Centrum Identyfikacji Genetycznej powstało w Ostrowie Wielkopolskim. – To szansa dla nas ostrowian i okolic, by rozwijać swoje zamiłowania w zakresie genetyki, stworzyć zespół ludzi biotechnologów, analityków medycznych, diagnostów, lekarzy – mówi Maria Grzeszczyk, prezes zarządu CIGEN Sp. z o.o..
W drugiej części pracowni znajduje się termocykler (serce laboratorium) firmy ABI Applied by System- Urządzenie umożliwiające prowadzenie reakcji PCR, czyli amplifikacji DNA. Slajd 5. Produkty PCR są również odczytywane za pomocą czytnika fluoroscencji ALA 1/4 firmy Biosan. Slajd 6
Działania ośrodka skupiają się na poszukiwaniu współpracy z lekarzami. Na poznaniu ich potrzeb, oczekiwań, co do zlecanych badań genetycznych. – Zależy nam na nawiązaniu współpracy ze szpitalami w południowej Wielkopolsce: także nie tylko Ostrów, ale też Kalisz, Krotoszyn, Kępno, Ostrzeszów, Pleszew – dodaje prezes zarządu CIGEN Sp. z.0.0 Maria Grzeszczyk.
Dr Ryszard Ślęzak, genetyk kliniczny. Dr specjalizuje się w zakresie poradnictwa genetycznego związanego z niepowodzeniem rozrodu, występowaniem chorób, wad genetycznych i zaburzeń rozwoju intelektualnego oraz genetyczną predyspozycją do nowotworów. Doktor współpracuje również z pacjentkami ciężarnymi służąc im poradnictwem prenatalnym. Obecnie jest konsultantem Wojewódzkim (województwa dolnośląskiego) w zakresie genetyki.
Dr n. med. Izabela Łaczmańska kierownik laboratorium, diagnosta ze specjalizacją laboratoryjnej genetyki medycznej biolog molekularny. Od wielu lat jest również pracownikiem laboratorium genetycznego w FUM.
Dr n. biol. Łukasz Łaczmański, diagnosta laboratoryjny, biolog molekularny, na co dzień Kierownik Pracowni Endokrynologii Molekularnej oraz Pracowni Hormonalnej na Wrocławskim Uniwersytecie Medycznym im. Piastów Śląskich. (w trakcie procedury habilitacyjnej z biologii medycznej). W ostrowskim laboratorium jest odpowiedzialny za wykonywanie badań zgodnie z Ustawą o Diagnostyce laboratoryjnej wraz z rozporządzeniami Ministra Zdrowia, jest również audytorem wewnętrznym i odpowiada za kontrolę wewnętrzną naszego laboratorium, będzie przygotowywał nas do udziału w kontrolach międzylaboratoryjnych, a w przyszłości do audytu akredytującego. Sylwia Łusiak-diagnosta laboratoryjny oraz stażystka diagnosta laboratoryjny Patrycja Adamczak.
Maria Grzeszczyk – biotechnolog ze specjalizacją genetyki sądowej, od 6 lat czynnie działający genetyk sądowy, w laboratorium wykonuje wszystkie czynności związane z identyfikacją osobnicza, w tym ustalenia ojcostwa.
– Każdy może wykonać badanie predyspozycji genetycznej do nowotworów, jednak grupę docelową stanowią osoby aktualnie walczące z nowotworem. Do odbiorców badań genetycznych należą również osoby, które przeszły leczenie nowotworu w celu sprawdzenia czy ich choroba ma podłoże genetyczne i jaka jest możliwość przekazania tej predyspozycji genetycznej potomstwu. – Obligatoryjnie, członkowie rodzin osób cierpiących na nowotwór powinny wykonać badanie predyspozycji genetycznej – zaznacza prezes CIGEN.
Marka CIGEN zaistniała na rynku w 2012 roku. Jest kojarzona z identyfikacją osobniczą oraz sądowymi badaniami genetycznymi. By być na bieżąco z najnowszymi odkryciami w zakresie biologii molekularnej, połączyliśmy siły z dwoma wiodącymi instytutami naukowo-badawczymi, Fundacją Uniwersytetu Medycznego Wrocław oraz z cbDNA Centrum Badań w Poznaniu. Molekularne Laboratorium Diagnostyczne CIGEN znajduję się w Ostrowie Wielkopolskim przy ul. Wrocławskiej 25A.
Poradnia genetyczna, punkt kluczowy naszych działań, centrum rzetelnych informacji odnośnie chorób o podłożu genetycznych.
Badania genetyczne:
Przy współpracy z FUM dajemy możliwość wykonania badań genetycznych w zakresie chorób takich jak: niepełnosprawność intelektualna, dysmorfia, autyzm, mukowiscydoza, achondroplazja, hipochonroplazja, zespół Pradera-Williego i Angelmana, zaburzenia determinacji płci.
Diagnostyka infekcji
Prowadzimy diagnostykę infekcji metodami genetycznymi (analiza DNA RNA patogenów). Identyfikujemy patogeny:
Dróg moczowo-płciowych
Wirusa brodawczaka ludzkiego (HPV)
Wirusów HBV, HCV, HIV
Identyfikacja osobnicza
Ustalanie ojcostwa, badanie DNA – ustalanie profilu genetycznego. Współpracując z sądami, prokuraturą, policją badamy DNA z mikrośladów pozostawionych na miejscu przestępstwa, czy włamania. Jako ciekawostkę dodam, że jako genetyk sądowy mam już na swoim koncie sprawę o usiłowanie zabójstwa, gdzie należało porównać ślady krwi pozostawionych na narzędziu zbrodni-nożu, znalezionym przy podejrzanym, z profilem genetycznym ofiary.
2015-11-05 ok24.tv