ok24.tv – portal aglomeracyjny

Wynalazcy i innowatorzy z ZAP-u

Urządzenie do precyzyjnego pomiaru zwojów, sterowniki wentylacji, łódź do rozrzucania zanęty na jeziorze, zespół ratowniczy z samolotem rozpoznawczym – to zaledwie kilka przykładów nagrodzonych prac zgłoszonych na konkurs ELEKTRONIK 2015. Wszystkie wykonane zostały przez uczniów Zespołu Szkół Technicznych. Wiele z nich to unikatowe patenty.

Uroczyste podsumowanie szesnastej edycji konkursu, który jest wizytówką szkolnictwa technicznego Powiatu Ostrowskiego odbyło się 16 kwietnia 2015 roku. Konkurs ogłaszany jest jesienią, ale wielu zaczyna je projektować i wykonywać dużo wcześniej. W tegorocznej edycji udział wzięło 46 uczniów, którzy podczas warsztatów technicznych 13 kwietnia br. zaprezentowali komisji konkursowej 24 prace.

– Nigdy nie wiemy jak będzie. Jednak po raz kolejny okazało się, że są wspaniałe pomysły. Myślę, że dla uczniów jest to początek kariery. Przed nimi studia i praca, ale już tutaj pokazują że mogą odnieść sukces. To nie przypadek, że tak się dzieje. Jesteśmy w szkole, która w 2015 zajęła w rankingu 4 miejsce w Wielkopolsce i 31 w Polsce w rankingu szkół technicznych.– powiedział Eugeniusz Namysł.

Konkurs to prawdziwa kuźnia talentów i przepustka do edukacji na szczeblu akademickim. W zeszłym roku 15 z nagrodzonych uczniów w „Elektroniku’’ zdobyło tytuł laureata finalisty olimpiady technicznej na szczeblu centralnym. W nagrodę mieli otwarty wstęp na wyższe uczelnie i zwolnienie z teoretycznych egzaminów zawodowych.

– Regulamin naszego konkursu to zaledwie jedna strona formatu A4. Specjalnie tak robimy, bo nie chcemy ograniczać naszych uczestników, ich pomysłowości i kreatywności. Od początku konkurs najważniejsi są uczestnicy ich prace. To oni składają się na fenomen konkursu  –  powiedział Anna Opłocka, nauczyciel ZAP.

Zgłoszone prace konkursowe to projekty interdyscyplinarne łączące wiedzę z kilku dziedzin: elektroniki, mechaniki, mechatroniki. Po raz pierwszy w tak dużej ilości przedstawiono prace związane z energetyką odnawialną. Ma to związek z nowym zawodem uruchomionym właśnie z zakresu energii odnawialnej.

Nagrodę główną Starosty Ostrowskiego i tytuł SUPERELEKTRONIKA 2015 otrzymali Marcin Staszewski za prace „Urządzenie do precyzyjnego pomiaru ilości zwojów’’ oraz Robert Wodnik i Szymon Zaćmiński za pracę „Innowacyjny sterownik wentylacji’’. Nagrodą były tablety a wręczyli je Tomasz Ławniczak Wicestarosta Ostrowski oraz Andrzej Leraczyk Przewodniczący Rady Powiatu Ostrowskiego.

– Największą zaletą zaprojektowanego przeze mnie urządzenia jest precyzja i pomiar detali zwojów – powiedział Marcin Staszewski.

Autorzy sterownika wentylacji dedykują  je hodowcom zwierząt. Urządzenie już jest wykorzystywane w jednym z gospodarstw. – Może być wykorzystywane do regulacji temperatury w pomieszczeniach gdzie hoduje się drób, trzodę, chlewną lub bydło. a chlewna. Latem w tych pomieszczeniach prezencyjnie możemy utrzymać temperaturę . Wraz ze wzrostem temperatury włączają się wentylatory. Nasze urządzenia ma także sterownik i kartę internetową. Pozwala to zdalnie sprawdzać i przez telefon lub komputer sterować automatyką bez zbędnych przewodów  – powiedział  Szymon Zaćmiński.

I miejsce i tytuł ELEKTRONIKA 2015 przyznano Tomaszowi Krakowskiemu, Kamilowi Rosa i Marcelowi Kowalskiemu za prace „Zespół ratowniczy-samolot rozpoznawczy z rotorem’’.

II miejsce przyznano Radkowi Pawelcowi, Kacprowi Dąbkowskiemu i Dawidowi Panasowi za pracę „Stanowisko instalacji solarnej z zasilaniem wspomaganym turbiną wiatrową o pionowej osi obrotów’’. Miejsce III zdobyli: Sebastian Nowicki i Dawid Niezgódka oraz Kamil Rosa za pracę „Hegemon – system aut miejskich przyszłości’’ oraz dla Piotra Misia za prace „Silnik pulsacyjny Roberta Adamsa’’. Nagrodę Trasko Automatyka otrzymali Grzegorz Gorzaniak za prace „Step Generator’’ oraz Maciej Padrok za pracę „Ramię robota’’. Nagroda specjalną ufundowana przez Stowarzyszenie ZAP Edukacja trafiła do Artura Śniegockiego i Huberta Wojciechowskiego za prace „Dydaktyczny model pompy ciepła’’.

Wyróżnieniami uhonorowano: Szymona Mituta i Arkadiusza Tułaza za pracę „Dream Machine’’.  Kamila Szukalskiego, Łukasza Talarczyka i Krzysztofa Piekarza za pracę „Udoskonalony projekt drukarki 3D jako ;pomoc dydaktyczna’’. Dominika Kupaja i Filipa Kupaja za pracę ,, Łódź zanętowa’’, Michała Zwierza za pracę „Wózek inwalidzki EHD’’. Komisja konkursowa przyznała dodatkowo 7 wyróżnień dla uczniów klas pierwszych za debiut w konkursie. Nagrodę „Q-ju’’   za doskonałość ufundowana przez Rafała Wójcika otrzymał Marcin Staszewski.

Swoją nagrodę przyznał jednemu z uczestników także Poseł na Sejm Przemysław Krysztofiak.

2015-04-17 ok24.tv za powiat-ostrowski.pl