Czy za nieco ponad rok będziemy kąpać się na Piaskach, za darmo i w wielkim, luksusowym basenie otwartym z krystalicznie czystą wodą? Takie rozwiązanie proponują w ramach trwających nieformalnych konsultacje społecznych znani ostrowscy architekci, specjalizujący się w budowie różnego rodzaju basenów i pływalni.
Architekci P. Dominiczak i M. Szczuraszek to z pewnością specjaliści w swojej dziedzinie. Dość powiedzieć, że w ciągu ostatnich 15 lat zaprojektowali ponad 30 obiektów basenowych publicznych na trenie całej Polski. Efekty ich pracy stoją w takich miasta, jak: Kalisz, Ostrzeszów, Jarocin, Pleszew, Gostyń, Trzebnica, Starachowice, Środa Śląska, Świdnica, Strzegom, Tarnowo Podgórne, Żyrardów, Hajnówka, Bytów, Zabrze i wielu.
Bez cienia przesady można więc ich nazwać ekspertami w tej dziedzinie. Zebrane przez nich doświadczenia posłużyły i pomogły wielu gminom i miastom w realizacji obiektów basenowych. Od lat konsultowali również pomysły na realizację basenu w Ostrowie Wielkopolskim.
Niestety, ostrowscy architekci mają mocno krytyczne zdanie na temat koncepcji rozbudowy starych basenów przy ul. Paderewskiego, zaproponowanych przez Urząd Miejski
Ich zdaniem, budowa przy ul. Paderewskiego jakiejkolwiek formy basenów zewnętrznych jest niezasadna.
– Na Piaskach w ciągu jednego roku – czyli już na przyszły sezon – można uruchomić darmowe atrakcje i baseny, które zaspokoją potrzeby związane istnieniem basenu zewnętrznego w Ostrowie. Da to czas do rozważnego potraktowania budowy basenu krytego i jednocześnie nie przekreśli realizacji planowanej inwestycji drogowej – podkreślają architekci.
– Rozmiar basenów mierzy się wielkością tzw. „lustra wody”/ Przyjęty w koncepcji rozmiar we wszystkich wariantach wacha się ok 300 m\2. Taki wskaźnik mają baseny przyszkolne i osiedlowe, nie miejskie pływalnie wielofunkcyjne. Dla przykładu, można podać te wielkości w kilku zaprojektowanych przez naszą pracownię basenów, które wszyscy znamy. W Ostrzeszowie mamy 460 m\2 lustra wody i 260 szafek dla korzystających z basenu. W Pleszewue jest 570 m\2 i 212 szafek, w Jarocinie 510 m\2 i 240 szafek, a w Kaliszu 910 m\2 i na zewnątrz 910 przy 544+192 szafkach. W Ostrowie na ok. 300m\2 lustra wody miałoby być ok. 150 szafek, co jest stanowczo za mało – uważają architekci. Ich zdaniem, przyjęcie wielkości inwestycji jak w prezentowanej koncepcji skutkować będzie, że i tak większość ostrowian będzie poirytowania skromną ofertą, brakiem możliwości korzystania z basenu i jeździć będzie do miejscowości ościennych, a w Ostrowie przybędzie kolejny obiekt do utrzymania.
Krystalicznie czysty basen na Piaskach
Ostrowscy architekci mają bardzo ciekawe propozycje rozwiązania tego problemu.
– Naszym zdaniem, należy bezwzględnie utrzymać kierunek rozwoju ośrodka na Piaskach. Jest to obiekt o olbrzymim potencjale możliwości rozbudowy. Proponujemy powstanie w obszarze istniejącego zalewu, biologicznego basenu kąpielowego. To znacznie lepsza, tańsza dla miasta i jego mieszkańców, opcja, bo można ją realizować na już istniejącej plaży, dzięki czemu miasto mogłoby nawet całkowicie zrezygnować z opłat – podkreślają.
P. Dominiczak i M. Szczuraszek proponują budowę „wstawionego” w obecny akwen, wydzielonego pomostami z żelbetowych prefabrykatów, basenu z czystą wodą o pow. ok 1200 m\2. W basenie można zlokalizować tory do pływania długości 25 lub 50 m, zjeżdżalnie wodne, leżanki, masaże itp.
– Technologia oczyszczania biologicznego, charakteryzuje się znikomymi kosztami eksploatacji, dzięki pompom przetaczającym wodę przez biologiczne składy filtracyjne. Na terenie zachodniej Europy są setki takich obiektów. Koszt realizacji takiego zadania to ok. 3 mln zł, a można je zrealizować w całości w czasie ok. 1 roku. Mieszkańcom Ostrowa Wielkopolskiego zostałby oddany do użytku zewnętrzny basen kąpielowy dostępny za darmo, na Piaskach przybyłaby dodatkowa atrakcja zapewniająca czystą wodę do kąpieli ze zjeżdżalniami i innymi atrakcjami. Ponadto, poprzez likwidację basenu na Paderewskiego zlikwidowane zostałyby koszty funkcjonowania tego obiektu, który można by wykorzystać do innych celów lub po prostu sprzedać, czy wydzierżawić – wyliczają architekci.
2015-08-19 ok24.tv z gazetaostrowska.pl