Do Muzeum Miasta Ostrowa Wielkopolskiego trafił niezwykły dar. To 22 szpule kilkuminutowych filmów nakręconych w Ostrowie przed wojną kamerą amatorską 8 mm. Będą one podstawą do stworzenia filmowego dokumentu o Ostrowie i jego mieszkańcach sprzed prawie 80 lat.
– To niezwykle cenne źródło dotyczące naszego miasta – mówi dyrektor muzeum. Witold Banach. – Dotychczas znana jest tylko krótka migawka filmowa, z przejazdu generała Hallera przez Ostrów. Od początku mojego dyrektorowania byłem przekonany, że musi istnieć jakiś materiał filmowy z przedwojennego Ostrowa. Nie spodziewałem się, że dzięki pani Ewie Szczepanek trafi do naszych zbiorów tak unikalny materiał, który właściwie spełnił moje wieloletnie marzenie o pozyskaniu filmowego źródła dotyczącego naszego miasta sprzed kilkudziesięciu lat. Każda z kolejnych taśm odsłania nowy niezwykle ciekawy rozdział. Bez przesady możemy mówić o sensacji – cieszy się Witold Banach. – Najbardziej ucieszyły mnie widoczne na filmach fragmenty naszego miasta. Podczas uroczystości, prawdopodobnie Bożego Ciała, ostrowianie maszerują ulicami: Wolności, Raszkowską, Kościelną. Zachował się też film z odsłonięcia pomnika legionistów w szkole na Krępie. W tym przypadku znamy konkretną datę powstania filmu, bo wiemy, że pomnik odsłonięto 11 listopada 1937 roku – dodaje dyrektor muzeum.
Obecnie trwa konserwacja taśm i przenoszenie ich na nośnik cyfrowy. Część filmów będzie prezentowana w „Starym Kinie”, które będzie częścią projektu realizowanego obecnie w ostrowskim ratuszu.
Dyrektor zapowiada realizację dokumentalnego filmu złożonego z zachowanych taśm oraz dokumentów i fotografii, które już wcześniej trafiły do ostrowskiego muzeum. To wszystko układa się we wspaniałą i sensacyjną opowieść o naszym mieście i jego mieszkańcach sprzed ok. 80 lat.
2017-10-31 ok24.tv za gazetaostrowska.pl