Elektroradiologia to nowa oferta Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Kaliszu. Uczelnia dostała zezwolenie od Ministerstwa Zdrowia na uruchomienie kierunku, który ruszy już w październiku tego roku. Absolwenci elektroradiologii mają znaleźć zatrudnienie w Ośrodku Radioterapii, ale też w poszukujących wyspecjalizowanej kadry placówkach zajmujących się leczeniem nowotworów.
Z Wydziałem Medycznym PWSZ przy ul. Kaszubskiej sąsiaduje filia Wielkopolskiego Centrum Onkologii. Kiedy placówka ruszy pełną parą będzie potrzebować wyspecjalizowanej kadry medycznej. Personelu, który oprócz podstawowej opieki będzie potrafił obsłużyć aparaturę potrzebną w leczeniu onkologicznym. – Nasi studenci będą potrafili obsługiwać podstawowy sprzęt taki jak EEG, EKG, USG, tomografię komputerową czy rezonans magnetyczny, ale będą też mieli uprawnienia umożliwiające wystawianie certyfikatów ważności technicznej urządzeń – mówi dr hab. n. med. Bogumiła Stoińska, dziekan Wydziału Medycznego PWSZ. – Technologia ostro się rozwija. Kiedyś pielęgniarka jeździła ze sprzętem na wózeczku, podłączała 5 elektrod, zrobiła zapis i na tym się kończyło. Nowoczesna technologia i wiąże się z badaniami obrazowymi, z radioterapią, z medycyną nuklearną. To technologia wymagająca nowoczesnego szkolenia, które umożliwia pracę w takim ośrodku.
Rekrutacja ruszy w czerwcu. Żeby w październiku uczelnia zaczęła kształcić na pierwszym roku, musi mieć minimum 25 studentów. Studia licencjackie będą odbywać się w systemie stacjonarnym i niestacjonarnym. Obok nowego kierunku uczelnia na Wydziale Medycznym kształci na kierunkach: położnictwo, pielęgniarstwo, kosmetologia i ratownictwo medyczne. Kadra to osoby pracujące w kaliskim szpitalu, ale też przyjeżdżające z Poznania czy Łodzi. Na nowym kierunku będą wykładać osoby związane z Wielkopolskim Centrum Onkologicznym na Garbarach w Poznaniu.
2015-05-16 ok24.tv za faktykaliskie.pl