ok24.tv – portal aglomeracyjny

Pielgrzymka do Turynu z okazji wystawienia Całunu Turyńskiego

Propozycja programu pielgrzymki do Turynu z okazji wystawienia Całunu Turyńskiego

Dzień 1

1.00 – zbiórka uczestników wyjazdu i następnie wyjazd w okolice Turynu. W czasie naszego przejazdu do Włoch, na krótko wjedziemy do Lichtensteinu. Leżące pomiędzy Szwajcarią i Austrią Księstwo Lichtensteinu ma tylko 160 km², z czego trzy czwarte to góry. Lichtenstein to konstytucyjna, dziedziczna monarchia, oparta na demokracji i parlamencie. Władza leży w rękach panującego Księcia oraz Parlamentu i jest sprawowana zgodnie z Konstytucją z 1921 roku. Nocleg w okolicach Turynu.

Dzień 2

Po śniadaniu wyjazd do Turynu – pierwszej stolicy Królestwa Włoch. Dzisiejszy Turyn kojarzy się przede wszystkim z Fiatem, lecz to nie wszystko. Turyn to także wielka architektura barokowa (prace przeprowadzane od XVII w. prawie zupełnie zlikwidowały średniowieczną strukturę urbanistyczną), druga w świecie kolekcja egiptologiczna, centrum wydawnicze, miasto, gdzie wciąż żywe są tradycje teatralne (miasto chętnie sponsoruje imprezy i festiwale teatralne). Największym jednak magnesem, który przyciąga rzesze pielgrzymów i turystów jest umieszczony w Katedrze Całun Turyński. Relikwia bardzo rzadko pokazywana jest publicznie. My skorzystamy z wystawienia tej relikwii i o godzinie 9:45 oraz 10.00  nawiedzimy Całunu Turyński – milczącego świadka męki Chrystusa. W czasie naszego spaceru z miejscowym przewodnikiem po tym północnym mieście Włoch zobaczymy między innymi nieliczne pozostałości po obecności rzymskiej: przy Katedrze teatr rzymski, a na Piazza Augusto – Porta Palatina (Brama Palatyńska). Odwiedzimy także Bazylikę Wspomożycielki Wiernych, gdzie znajdują się doczesne szczątki św. Jana Bosco. Z Turynu udamy się do Bra, gdzie znajduje się sanktuarium Matki Bożej. Od samego początku istnienia  sanktuarium można zaobserwować niesamowity fenomen kwitnięcia w końcu grudnia drzew dzikich śliwek. Chociaż w tym czasie jest tutaj śnieg i mróz, to kwitnięcie w środku zimy powtarza się każdego roku od przeszło 680 lat i stanowi niewytłumaczalną zagadkę dla współczesnej nauki. Dla ludzi wierzących jest to czytelny znak, potwierdzający objawienie się Matki Bożej w tym miejscu 29 grudnia 1336 roku. Tego właśnie dnia kiedy Egidia Mathis będąc w zaawansowanej ciąży przechodziła obok przydrożnej kapliczki Matki Bożej, dwóch młodych żołnierzy rzuciło się na nią z zamiarem dokonania gwałtu. Egidia w desperackim geście obrony chwyciła się figurki Matki Bożej, wzywając Jej pomocy. Z figurki wytrysnął strumień niezwykle silnego światła, który oślepił agresorów i tak ich przestraszył, że w wielkiej panice uciekli z miejsca zdarzenia. Właśnie wtedy objawiła się Matka Boża pocieszając i uspokajając Egidię, że niebezpieczeństwo już minęło. Skutkiem ogromnych przeżyć, Egidia, zaraz po skończonym objawieniu urodziła przed kapliczką dziecko. Wieść o tym co się wydarzyło, rozniosła się lotem błyskawicy. Pomimo późnej godziny tłumy ludzi zebrały się w miejscu objawienia na modlitwie. Rosły tam drzewa dzikich śliwek, które w jednym momencie pokryty się białymi kwiatami, chociaż działo się to 29 grudnia, a więc w środku mroźnej zimy. Po wizycie w Bra przejazd na nocleg w okolice Turynu.

Dzień 3

Po śniadaniu przejazd do Mediolanu. Miasto to nie jest podobne do żadnego innego miasta we Włoszech. Zamglone i mokre w zimie, gorące i parne w lecie, podobne jest do większości dużych miast europejskich. Nie jest miastem niszczejących pałaców, brukowanych placów  i „la dolce vita”. W Mediolanie, centrum mody , biznesu i skandali zobaczymy: Castello Sforzesco, cudowną gotycką  Katedrę ze 136 sterczynami, Pasaż Viktora Emanuela II i słynną na cały świat La Scalę. Po wizycie w Mediolanie udamy się do Werony, miejscowości rozsławionej przez Szekspira. Właśnie w Weronie mieszkali słynni kochankowie Romeo i Julia. Spacer po mieście rozpoczniemy od ARENY- rzymskiego amfiteatru zachowanego w stanie niemal nienaruszonym. O ile rzymskie Koloseum to malownicze ruiny, o tyle Arena funkcjonuje nadal – jakąż atrakcją jest obejrzenie wraz z 20.000 innych widzów jednego z wystawianych tu spektakli operowych… Kolejna atrakcja turystyczna Werony wiąże się ze średniowiecznym panowaniem rodu Scaligeri. Tuż obok centralnych Placów miasta – targowego Piazza delle Erbe i „politycznego” Piazza dei Signori znajduje się niewielki kościółek Santa Maria Antica, a przy nim jedne z najbardziej wyrafinowanych grobowców we Włoszech – grobowce przedstawicieli rodu Scaligeri rządzącego w Weronie w XIV wieku. Nasz spacer zakończymy na pewnym dziedzińcu związanym z dramatem Szekspira. Chociaż być może rody Kapuletich i Montekich nigdy nie istniały, to jednak licznie odwiedzający Weronę turyści muszą obowiązkowo skierować swe kroki na podwórko średniowiecznego Domu Kapuletich, z balkonu którego wychylała się niegdyś Julia. Po pobycie w tym mieście udamy się na nocleg w okolice Werony. Dnia tego (w czasie przejazdu z Mediolanu do Werony) nawiedzimy sanktuarium w Montichiari-Fontanelle, miejsce objawień Matki Bożej „Róży Mistycznej”. Montichiari jest niewielkim miasteczkiem w północnych Włoszech, 20 km od Brescii. Od 1946 do 1991 roku najpierw tam, a potem w położonej nieco na uboczu dzielnicy miasteczka – Fontanelle Matka Boża miała się wielokrotnie ukazać Pierinie Gilli, pielęgniarce miejscowego szpitala. W swoich wielu orędziach Matka Boża miała nawiązywać do objawienia w Fatimie, nakazała też wybicie medalika (jak w 1830 r. w Paryżu). Grób wizjonerki, źródło w Fontanelle oraz świątynia w Montichiari są odwiedzane rocznie przez ponad 100 000 pielgrzymów. Nocleg w okolicach Werony.

Dzień 4

Po śniadaniu wyjazd powrotny do Polski. Przyjazd na miejsce zbiórki z dnia pierwszego planowany jest na godziny późno – wieczorne, a nawet nocne ( uzależniony między innymi od godziny rannego wyjazdu z hotelu). W czasie przejazdu planowany jest krótki postój w Insbruku, gdzie będziemy mieli możliwość zobaczyć futurystyczną skocznię narciarską na górze Bergisel, znaną przede wszystkim z Turnieju Czterech Skoczni.

Cena : 440,00 PLN + 160,00 € od osoby                                                                      Termin wyjazdu: 13.06.2015

W cenę wyjazdu wliczono:

• ubezpieczenie NNW(następstw nieszczęśliwych wypadków) i KL(kosztów leczenia). Ubezpieczenie nie pokrywa kosztów leczenia chorób przewlekłych. Od leczenia chorób przewlekłych można się dodatkowo ubezpieczyć. Koszt takiego ubezpieczenia to około 4,-€/dzień od osoby. Dodatkowo zalecamy wyrobienie Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego. Kartę taką można otrzymać bezpłatnie w wyznaczonych punktach NFZ. Karta EKUZ jest dokumentem ubezpieczenia w Narodowym Funduszu Zdrowia i uprawnia do świadczeń zdrowotnych w państwach członkowskich Unii Europejskiej. Szczegóły dostępne są na stronie:  www.nfz.gov.pl/ekuz

• opiekę pilota na trasie całego wyjazdu

• przewodników miejscowych w miejscach tego wymagających

• przejazd autokarem z klimatyzacją, barkiem(napoje sprzedawane przez kierowców), wc, video, obsługiwanego przez dwóch kierowców

• noclegi w hotelach **/*** w pokojach 2 lub 3 – osobowych (dopłata do pokoju 1 – osobowego 90,00 Euro)

• 4 obiadokolacje (od dnia 1 do 4 włącznie) oraz 3 śniadania (od dnia 2 do 4 włącznie), napoje do obiadokolacji dodatkowo płatne

Uczestnicy zabierają ze sobą:

Ważny dowód osobisty lub paszport oraz pieniądze na opłaty wstępów, z których pragnie skorzystać oraz ewentualnie 5,-PLN dziennie na opłatę zestawu słuchawkowego używanego podczas zwiedzania.

Uczestnik może skorzystać z dodatkowego ubezpieczenia od rezygnacji z udziału w imprezie turystycznej. W takim przypadku należy to pisemnie zgłosić przedstawicielowi Biura. Koszt takiego ubezpieczenia to około 3%  ceny wyjazdu.