Koronawirus SARS-CoV-2 to wirus, który powoduje chorobę o nazwie COVID-19. To choroba zakaźna, której najczęstszymi objawami są gorączka i suchy kaszel. Wśród symptomów tej choroby wymienia się także ból gardła, bóle mięśni, katar i biegunkę. Niektóre osoby, u których potwierdzono zakażenie koronawirusem SARS-CoV-2, wykazywały nietypowe objawy, takie jak zaburzenia zmysłów smaku i węchu. Są również pacjenci, którzy przechodzą chorobę bezobjawowo.
Okres inkubacji, a więc okres między złapaniem wirusa a wystąpieniem objawów choroby, wynosi od jednego do 14 dni. Najczęściej objawy pojawiają się w piątym dniu od zakażenia – informuje Światowa Organizacja Zdrowia.
Większość pacjentów zakażonych koronawirusem przechodzi chorobę COVID-19 łagodnie. Może ona jednak prowadzić do poważnego zapalenia płuc, a w rezultacie do śmierci. Najbardziej narażeni ciężką postać COVID-19 i zgon z nią związany są seniorzy oraz osoby, które cierpią na inne choroby, takie jak choroby serca czy płuc, nowotwory lub cukrzyca.
Wiemy, że koronawirus SARS-CoV-2 przenosi się drogą kropelkową. Kropelki z wirusem rozprzestrzeniają się, kiedy osoba zakażona kaszle lub kicha. Inni ludzie mogą się zakazić, dotykając przedmiotów, na których znajdują się te kropelki, a następnie dotykając oczu, nosa lub ust. Można zakazić się także wdychając powietrze, które wydycha osoba zakażona. Istnieją doniesienia o tym, że koronawirus może przenosić się także poprzez kał, jednak Światowa Organizacja Zdrowia w dalszym ciągu sprawdza te informacje.
Jak zapobiegać zakażeniu koronawirusem? Najważniejsza jest higiena osobista i zachowanie odpowiedniej odległości od innych osób. Ważne jest, aby często myć ręce, używając w tym celu wody z mydłem, zasłaniać twarz zgiętym łokciem, kiedy się kaszle lub kicha, unikać dotykania oczu, ust i nosa oraz zachowywać co najmniej metrowy odstęp od innych ludzi.
(źródło WHO I gazeta.pl)