ok24.tv – portal aglomeracyjny

Ekslibrisy od Klimta do Muchy w Muzeum

“1000 najpiękniejszych ekslibrisów świata z dwudziestego wieku od Klimta, Muchy i Fingestena do Brunovskiego” to tytuł nowej wystawy, która zostanie otwarta dziś (12 maja) w Muzeum Okręgowym Ziemi Kaliskiej o godzinie 17.00. Ekspozycję przygotowano we współpracy z Praską Kolekcją Grafiki “Drit”.

Minęło już przeszło tysiąc lat od chwili gdy pojawiły się pierwsze ekslibrisy. Były to różnych rozmiarów druki, które wklejano do książki w celu oznaczenia ich właściciela. Średniowieczne ekslibrisy przedstawiały najczęściej znaki heraldyczne. Dopiero w czasach nowożytnych pojawiły się na nich – obok rysunków – napisy: „ex libris“ oraz imię i nazwisko właściciela. W XIX i XX wieku ekslibrisy przekształciły się w niewielkie grafiki artystyczne, które jednak nadal zaopatrywane były obowiązkowo w napisy własnościowe. W ostatnich dziesięcioleciach nastąpiło kolejne przeobrażenie ekslibrisów. Stały się one przede wszystkim małymi dziełami sztuki graficznej, w przypadku których imię i nazwisko właściciela gra w zasadzie wyłącznie rolę dopełnienia.

Jakieś pięćdziesiąt lat temu ekslibrisy rozpoczęły pełnić nową funkcję, która zdominowała ich dawne przeznaczenie. Coraz rzadziej wklejane są one do książek w celu oznaczenia ich właściciela, a coraz częściej są obiektami kolekcjonerskimi.

W Pradze związkowe życie rozpoczęło się dopiero w 1908 roku, ale czeskie stowarzyszenie kolekcjonerów ekslibrisów, liczące 300 członków, jest obecnie chyba najaktywniejszym w Europie, a „znaki książkowe“ wykonane przez czeskich artystów (J. Vachal, F. Bilek, J. Konupek, F. Kobliha) należą do najbardziej poszukiwanych.

W Polsce kolekcjonerstwo ekslibrisów nie jest rozwinięte na szerszą skalę, chociaż wielu polskich artystów tworzy małe formy graficzne, w kraju działa szereg regionalnych klubów, a w Warszawie znajduje się nawet odrębne Muzeum Ekslibrisu.

Na wystawie w kaliskim muzeum prezentowane będą tylko ekslibrisy. Stanowią one niewielką część tej kolekcji, w której znajduje się także sporo dubletów. Niektóre z nich będzie można nabyć podczas zwiedzania wystawy “1000 najpiękniejszych ekslibrisów świata z dwudziestego wieku. Od G. Klimta, A. Muchy i M. Fingestena do A. Brunovskiego”, która otwarta zostanie dziś, 12 maja o 17.00. Wstęp wolny.

2015-05-13 ok24.tv za calisia.pl