ok24.tv – portal aglomeracyjny

Dziś dzień ekologii z tej okazji poradnik

Pomagaj Ziemi na co dzień – w domu:


1. Dom „zrób” na miarę. Własny domek czy mieszkanie nie muszą być ciasne. Warto jednak skroić je na miarę autentycznych potrzeb. Ogrzewanie i oświetlanie zbędnej powierzchni to dodatkowe zużycie energii.

2. Inwestuj w ciepło. Zaprojektuj dom energooszczędny: ocieplony, z pompami ciepła, kolektorami słonecznymi lub wiatrakiem. To prawda – kosztuje on o blisko 10 proc. więcej. Szybko zaoszczędzisz jednak do 90 proc. na ogrzewaniu.

3. Otwórz okno na świat. Naprawdę, zwłaszcza w naszym klimacie, można żyć bez klimatyzacji. Jest to zdrowsze, ponieważ grzyby i bakterie znajdujące się w parowniku klimatyzacji szkodzą zdrowiu. Często wystarczy lżej się ubrać. Przez otwarte i czyste okno wpada też więcej światła – a to ważne dla naszego zdrowia.

4. Zgaś zbędną żarówkę, świeć przykładem. Zainstaluj żarówki energooszczędne lub wyłącz 5 żarówek 60-cio watowych w korytarzu, /images/swiec_przykladem.jpgprzedpokoju lub pokojach, kiedy ich nie potrzebujesz, a zmniejszysz emisję CO2 o 270 kg rocznie. Wyliczenie zostało oparte na założeniu, że w ciągu roku wyłączysz pięć żarówek 60-cio watowych na 4 godziny dziennie. Do przeliczenia emisji CO2 wykorzystano współczynnik energetyczny (energia pochodząca z naturalnego gazu z całkowitą emisją gazów cieplarnianych w wysokości 616 g/kWh).

5. Domykaj lodówkę, ustawiaj chłodzenie na taką temperaturę, jakiej rzeczywiście wymagają produkty.

6. Wyłącz stand-by w telewizorach, monitorach, drukarkach, zasilaczach. Urządzenia w stanie czuwania pobierają energię, czasem nawet więcej niż na rzeczywiste działanie. Szacujemy, że tylko „polskie” tryby czuwania zużywają rocznie 1,2 GWh energii i powodują emisję 1.600.000 ton CO2!

7. Wasza porada:  Cały sprzęt multimedialny, który posiada STAND-BY, czyli TV, radio, wideo, konsola, odtwarzacz, DVD, wieża mam podlaczony poprzez przedlużacz z listwą gniazdkową wyposażoną w wyłącznik. Jednym ruchem wyłączam wszystkie urzadzenia. Proste i sprawdzone. Polecam. Marek

8. Telefon naładowany? – ładowarkę wyjmij z gniazdka! Jeśli tylko odłączysz telefon od ładowarki, to ona dalej będzie pracować – zużywać prąd czyli podwyższać Wasze koszty i powodować niepotrzebną emisję CO2.

9. Jeden stopień w domu mniej – Ziemi lżej. Ociepl okna, zainstaluj w kaloryferach termostaty i obniż temperaturę w domu o 1°C. Ograniczysz emisję CO2 nawet o 300 kg rocznie, zaś zużycie energii o 7,5 proc. Co więcej – zaoszczędzisz, bo ogrzewanie pochłania aż 70 proc. energii zużywanej przez jedno gospodarstwo domowe. Ogrzewanie jest źródłem do 70 proc. emisji gazów cieplarnianych z gospodarstwa domowego (źródło: EU DG Energy and Transport 2002; World Energy Outlook (WEO) 2002; Eurostat, 2003; EEA, 2005; Peck & Fowler, 2006).

10. Precz z wodolejstwem. Woda w naszych domach leje się na okrągło: gotowanie, pranie, sprzątanie, kąpanie, zmywanie. A wystarczy, że zamiast wanny użyjesz prysznica, założysz specjalną końcówkę na prysznic lub zakręcisz kran podczas mycia zębów, aby przyczynić się do zaoszczędzenia aż 108.040 tys. hektolitrów wody oraz ograniczenia emisji CO2 o blisko 111 mln kg rocznie w skali całego kraju. Wyliczenie zostało oparte na założeniu, że przepływ wody z kranu to 1,5 litra na min. Jeśli myjesz zęby przez 3 min 2 razy dziennie przy odkręconym kurku, zużywasz 9 litrów wody. To o 8 litrów więcej niż przy zakręconym kranie. Aby obliczyć emisję CO2, zakłada się również, że woda jest uzdatniana przy uwzględnieniu współczynnika energetycznego (energia pochodząca z naturalnego gazu z całkowitą emisją gazów cieplarnianych w wysokości 616 g/kWh).

11. Wasza porada: Jeśli masz baterię do wody z oddzielnymi zaworami -pokretłami na ciepłą i zimną wodę, zmień na baterie mieszalnikowe. Większość strat zwązanych z wodolejstwem wynika po prostu z naszego lenistwa lub braku czasu. Np, jeśli ktoś myje zęby to musi nastawić pokrętło ciepłej, potem osobno zimnej wody. Żeby przerwać lanie wody podczas mycia zębow, znowu musi zakręcić jeden i drugi kran osobno. I znowu, kiedy chce zęby wypłukać. A do tego, dochodzi ustawienie odpowiedniej temperatury. Zazwyczaj jak mamy się w to bawić, to poprostu zostawiamy odkręcony kran, a woda ucieka. Przy baterii mieszalnikowej, właściwie temperaturę mamy ustawioną od razu, a zamykamy i otwieramy jednym ruchem ręki. Sprawdza się to także w kuchni – np. zmywając chcemy odstawić garnek, wziąć płynu – a w tym czasie leci bieżąca woda. A tak jednym ruchem ręki zamykamy i otwieramy zawór. POLECAM SPRAWDZONE.

12. Zreperuj cieknące krany. Dzięki temu, również dzięki Tobie, rocznie w skali kraju nie zmarnujemy 560 640 hektolitrów wody oraz ograniczymy emisję CO2 o ok. 320 mln kg rocznie. Wyliczenie zostało oparte na założeniu, że kropla wody z kranu to 0,2 ml wody, a częstotliwość kapania wynosi 20 kropel na min w 16 mln kranów (średnio dwa krany w gospodarstwie domowym). Cieknąca woda ma w założeniu temperaturę 37˚C. Aby obliczyć emisję CO2 zakłada się również, że woda jest uzdatniana i podgrzewana przy uwzględnieniu współczynnika energetycznego (energia pochodząca z naturalnego gazu z całkowitą emisją gazów cieplarnianych w wysokości 616 g/kWh).

13. Gotowanie. Przykrywaj garnek podczas gotowania, a na kawę czy herbatę gotuj tylko tyle wody, ile potrzebujesz, a ograniczysz emisję dwutlenku węgla o ok. 25 kg rocznie. Gdyby wszyscy Europejczycy gotowali tyle wody, ile potrzebują, czyli średnio o 1 litr wody dziennie mniej, zaoszczędzona energia mogłaby zasilić jedną trzecią oświetlenia ulicznego w Europie. Energia potrzebna do podgrzania litra wody o 1˚C to 4,18 kJ (pojemność cieplna wody to 4,18kJ/1şC). Wyliczenie zostało oparte na założeniu, że unikamy podgrzewania 1 litra zbędnej wody dziennie z 10°C do 100°C przy wykorzystaniu współczynnika energetycznego (energia pochodząca z naturalnego gazu z całkowitą emisją gazów cieplarnianych w wysokości 616 g/kWh).

14. Wszystkie śmieci są nasze – poddawaj je recyklingowi. Odzyskanie 1 kg aluminium to obniżenie emisji CO2 o 9 kg. Pozyskujemy surowiec wtórny do produkcji w hutach, zamiast pozyskiwać i używać boksyty, zaś zebranie i przetworzenie 1 tony makulatury to pozostawienie przy życiu 17 drzew oraz – w procenie produkcyjnym – obniżenie zużycia energii (emisji CO2) o 20 procent i emisji zanieczyszczeń o nawet do 70 procent! Obliczenie oparte jest na danych LCA (Ecoinvent, 2006).

15. Ostrożnie z resztkami. Nie wylewaj do zlewów czy ubikacji substancji niebezpiecznych, tzn. kwasów, olejów przepracowanych czy pozostałości po lekach.

16. Dozuj detergenty. Do mycia naczyń używaj środków biodegradowalnych. Czy wiesz, że jedna kropla detergentu dziennie mniej zużyta w każdym polskim biurze i domu to codziennie około 2.000 litrów detergentow mniej w naszych ściekach – a w konsekwencji – w naszych rzekach i Bałtyku?

17. Oszczędnie dozuj proszki do prania i inne detergenty, a przy okazji obniż temperaturę prania – zmiana temperatury prania z 60˚C do 40˚C to o jedną trzecią mniejsze zużycie energii. Nowoczesne proszki naprawdę są skuteczne również w niskich temperaturach.

Wasze porady:

18. Zorganizuj kiermasz używanych rzeczy np. wśród znajomych. To co Tobie już jest nieprzydatne może przydać się komuś innemu, z przyjaciółmi możecie wymieniać się ubraniami jeśli Wam już się znudziły. A może wzorem norweskim warto zorganizować taki kiermasz w szkole dziecka, a dochód przeznaczyć na dofinansowanie jakiejś ciekawej wycieczki?

19. Oddaj innym niepotrzebne tobie rzeczy na www.darmobranie.pl. Dzięki temu nie trafią one na wysypisko, a fabryki nie będą musiały ich wyprodukować – mniej gazów cieplarnianych.

20. Zmywając naczynia po posiłkach ciepłą wodę wlewamy do garnka po zupie, miski lub zlewozmywaka z zamkniętym odpływem, dodajemy do niej płyn do zmywania i obmywamy naczynia zaczynając od najczystszych do najbardziej zabrudzonych. Pierwsze płukanie wykonujemy również w wodzie nabranej do pojemnika, a dopiero płukanie właściwe przeprowadzamy pod bieżącą wodą o letniej temperaturze. Polecam – działa na zmniejszenie rachunku za wodę.

21. Jeśli korzystasz ze zmywarki to włączaj ją dopiero, gdy jest zapełniona. Ona i tak zużyje tyle wody, ile ma zaprogramowane, więc lepiej, żeby umyła więcejm naczyń. A zanim uzbierasz tyle naczyń ile trzeba, aby ją napełnić, to przechowuj je w zlewie, zalewając wodą przy okazji każdego odkręcenia kurka, wtedy zabrudzenia na naczyniach nie przyschną i lepiej będą domyte.