Przyjęta w czwartek przez Sejm nowelizacja ustawy o zawodzie farmaceuty daje możliwość legalnej odmowy sprzedaży antykoncepcji barierowej – czyli m.in. prezerwatyw, plastrów, kapturków czy wkładek wewnątrzmacicznych – podaje „Polityka”.
projekt nowelizacji ustawy o zawodzie farmaceuty, który wpłynął do Sejmu 3 lutego br., w ubiegły czwartek został przyjęty przez posłów w III czytaniu i skierowany do prezydenta i marszałka Senatu. Wcześniej odrzucono kilkadziesiąt poprawek, zgłoszonych przez opozycję.
Jeśli ustawa wejdzie w życie, w aptece będzie można odmówić sprzedaży środków regulacji poczęć, czyli całej antykoncepcji barierowej – donosi „Polityka”. Jak podkreśla tygodnik, o ile prezerwatywę można kupić w wielu innych miejscach poza apteką, inaczej jest z takimi środkami antykoncepcyjnymi, jak wkładka wewnątrzmaciczna czy plaster antykoncepcyjny.
„Nowelizowany przepis poszerza też grupę, ze względu na której zdrowie i życie aptekarz może nie wydać prezerwatywy – teraz będą to pacjenci oraz tajemnicze „inne osoby”” – czytamy w „Polityce”.
Zapisów pozwalających na odmowę sprzedaży antykoncepcji od kilku lat domagało się Stowarzyszenie Farmaceutów Katolickich.