Rok szkolny 2016/2017 za pasem – zobacz kalendarz dni wolnych w nadchodzącym roku szkolnym. Początek roku szkolnego przypada tradycyjnie – 1 września. Zakończenie – 23 czerwca 2017 roku. A co będzie działo się pomiędzy? Kiedy uczniowie mogą liczyć na trochę odpoczynku?

Wrzesień nie taki straszny
1 września to uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego, 2 września to piątek, który przeznaczony będzie głównie na sprawy organizacyjne. Prawdziwa nauka zacznie się więc dopiero w poniedziałek, 5 września. Co prawda nie będzie żadnych ustawowych dni wolnych, ale uczniowie i tak nie mogą narzekać.

Długi weekend w październiku
Pierwszy ustawowy dzień wolny przypada na 14 października, czyli Dzień Nauczyciela. Ale to nie koniec dobrych wiadomości – w tym roku święto wszystkich profesorów przypada bowiem w piątek. Uczniowie (i nauczyciele) mogą liczyć więc na bardzo szybki długi weekend, bo już po 29 dniach pracy.

Listopad dniami wolnymi stoi
1 listopada to Wszystkich Świętych i dzień wolny od pracy i szkoły. W tym roku to wtorek. Ale jeszcze lepiej będzie 11 listopada, czyli w Święto Niepodległości. To znowu piątek i kolejna okazja na długi weekend.

Połowa grudnia jest wolna
Ulubiony miesiąc wszystkich uczniów nie zawodzi i w tym roku. Święta Bożego Narodzenia wypadają dla uczniów od 23 grudnia do 1 stycznia, co daje w sumie z pierwszym stycznia aż 10 dni poza szkołą.

Styczeń i luty sprzyjają leniwym
1 stycznia, czyli Nowy Rok jest wolny, ale to niestety niedziela. Za to Święto Trzech Króli (6 stycznia) wypada najlepiej, bo w piątek, co zwiastuje kolejny długi weekend. A zaraz potem aż dwa tygodnie laby, czyli ferie zimowe. Daty różnią się w poszczególnych województwach.

FERIE ZIMOWE

30.01.-12.02. – województwa: kujawsko-pomorskie, lubuskie, małopolskie, świętokrzyskie i wielkopolskie

Marzec – ulubiony miesiąc kujonów
No cóż, marzec nie sprzyja dniom wolnym. Na 31 dni nie oprócz czterech weekendów nie będzie ani jednego dnia wolnego. No ale pocieszajmy się, że szybko minie…

Kwiecień plecień
W kwietniu obchodzimy Wielkanoc. W tym roku święta przypadają między 13 a 18 kwietnia. W kwietniu odpocząć będą mogli także gimnazjaliści, ale tylko ci z klas pierwszych i drugich. Od 19 do 21 odbędą się bowiem egzaminy gimnazjalne – wtedy uczniowie niższych klas mogą liczyć na dni lub godziny wolne – wszystko zależy od wewnętrznych ustaleń.

Król maj
Maj zaczyna się jak zwykle bardzo przyjemnie. Wolne są 1 i 3 maja. Pierwsze święto wypada w poniedziałek i jest to Święto Pracy, następne w środę i jest to Święto Konstytucji 3 Maja. 2 maja będzie prawdopodobnie wolny. Tak, można już skakać do góry. Szykuje się bardzo długi weekend – od soboty 29 kwietnia do środy 3 maja. Maj to czas matur – uczniowie ostatnich klas będą zdawać egzaminy od 4 aż do 24 maja – w tym czasie uczniowie niższych klas mogą liczyć na dni lub godziny wolne (zwłaszcza podczas egzaminów pisemnych).

Czerwiec – zwiastuje wakacje
W czerwcu wolny będzie 15 czerwca, czyli Boże Ciało. Przypada w czwartek. Potem będzie już z górki, bo zakończenie roku szkolnego przypada 23 czerwca! A potem zaczynają się upragnione wakacje, które potrwają prawdopodobnie aż do 4 września 2017, bo 1 przypada w piątek!