pojawiło się nowe oszustwo związane z platformą OLX i komunikatorem WhatsApp.
Przez nieuwagę oraz chęć szybkiej sprzedaży, można sporo stracić.

Oficjalny blog OLX: Pamiętaj, że OLX nie generuje linków do opłacenia zakupu. Jako Sprzedający nie musisz nigdzie dodatkowo podawać swoich danych do odebrania płatności za oferowany przez Ciebie przedmiot. Wystarczą dane, które podałaś/łeś na swoim koncie OLX. Pamiętaj, że podczas akceptacji pierwszej oferty kupna przez Przesyłki OLX poprosiliśmy Cię o Twój numer konta bankowego – to właśnie na ten rachunek otrzymasz pieniądze”.

Bądź czujny, gdy otrzymasz wiadomość od kupującego, że już opłacił Twój przedmiot i prosi o wejście w link do rzekomego potwierdzenia Płatności OLX. Możesz być pewien, że to oszustwo, szczególnie, gdy wiadomość przesyła poza OLX, np. za pośrednictwem komunikatora Whatsapp czy wiadomości SMS.

Zachowaj również ostrożność, gdy kupujący poda Ci link do strony uderzająco podobnej do naszego serwisu. Oszuści korzystają z wielu sposobów, abyś uwierzył/a, że naprawdę korzystasz z OLX. W ten sposób usypiają czujność Użytkowników. Posuwają się nawet do tworzenia czatów obsługi użytkownika, w którym rzekomo pomagają i tłumaczą (fałszywie!) zasady działania Przesyłek OLX.

Oprócz wysyłania linków na komunikatorach, oszuści często próbują uwiarygodnić swoje działania, przesyłając Użytkownikom fałszywe instrukcje łudząco podobne do instrukcji OLX.
Są to najczęściej grafiki, jednak w ostatnim czasie stworzyli również fałszywy film instruktażowy, w którym wyjaśniają jak “otrzymać pieniądze za sprzedany przedmiot”, a tak naprawdę jak podać im dane swojej karty bankowej.