Maciej Leki zastąpił Elżbietę Fingas-Waliszewską na stanowisku Prokuratora Rejonowego w Kaliszu. Nowego szefa ma także jednostka w Jarocinie, choć największe zmiany kadrowe czekają Prokuraturę Okręgową w Ostrowie Wielkopolskim – tam stanowiska straciła cała kadra kierownicza. Rzecznikiem prokuratury po 25 latach przestał być prokurator Janusz Walczak.

Zmiany są efektem wejścia w życie z dniem 4 marca nowej ustawy Prawo o  prokuraturze autorstwa PiS. Pozwala ona na szybką i szeroko zakrojoną wymianę kadr. „Z automatu” wszyscy prokuratorzy funkcyjni – od szefa jednostki po kierującego wydziałem – pożegnali się ze swoimi stanowiskami. Zgodnie z przepisami, w ciągu 60 dni od wejścia w życie ustawy wszystkie funkcje w prokuraturach powinny być na nowo obsadzone.

Tak stało się m.in. w Kaliszu, gdzie 4 maja Elżbietę Fingas-Waliszewską zastąpił Maciej Leki, od lat – z kilkumiesięczną przerwą – związany z tą jednostką. Dotychczasowa szefowa prokuratury czeka na decyzję odnośnie swojej przyszłości. Bez zmian pozostaje stanowisko zastępcy Prokuratora Rejonowego. Funkcję tę pełni Mariusz Pałat.

Nowego przełożonego ma też jednostka w Jarocinie. Prokurator Rejonową została Monika Warczyńska, zastępując na tym stanowisku Danutę Bernacik-Stępień. Zastępcą został prokurator Przemysław Wyrwiński.  – Nikt nikogo nie zwalnia. Tym prokuratorom zakończyły się kadencje i nie zostali powołani ponownie – wyjaśnia Paweł Szymanowski, Prokurator Okręgowy w Ostrowie Wielkopolskim. – Prokuratury rejonowe są praktycznie obsadzone, natomiast największe zmiany czekają Prokuraturę Okręgową. Tutaj, poza mną, wszystkim prokuratorom zakończył się okres służby. Zmiany nastąpią na wszystkich szczeblach kierowniczych.

To, kto kogo zastąpi będzie wiadomo w ciągu kilku najbliższych dni. – Na razie nie dostałem odpowiedzi na moje wnioski, dlatego w tej chwili nic nie mogę powiedzieć – dodaje Szymanowski. Na decyzję odnośnie swojej przyszłości czeka m.in. prokurator Janusz Walczak – obecnie były już zastępca Prokuratora Okręgowego i zarazem wieloletni rzecznik prasowy jednostki. Ne tę chwilę stracił oba te stanowiska.

Pierwszą zmianą w naszym okręgu, wprowadzoną na mocy ustawy, było powołanie nowego Prokuratora Okręgowego w Ostrowie Wielkopolskim. Decyzją Ministra Sprawiedliwości Prokuratora Generalnego, Paweł Szymanowski objął tę funkcję 10 marca br.

2016-05-05 ok24.tv za faktykaliskie.pl