Ojciec Święty Franciszek mianował administratora apostolskiego sede plena diecezji kaliskiej w osobie metropolity łódzkiego, arcybiskupa Grzegorza Rysia – czytamy na stronie Nuncjatury Apostolskiej.
Informację o odsunięciu kaliskiego biskupa Edwarda Janiaka podał portal Vatican News. Zastąpi go metropolita łódzki abp Grzegorz Ryś. „Administrator apostolski sede plena kieruje diecezją, kiedy poważna przeszkoda uniemożliwia sprawowanie urzędu biskupowi ordynariuszowi” – wyjaśnia watykański portal.


oznacza to, że Abp Ryś przejmuje obowiązki skompromitowanego aferą pedofilską bp. Edwarda Janiaka.
Biskup Janiak nie ma ostatnio najlepszej passy. Był głównym, negatywnym bohaterem filmu braci Sekielskich „Zabawa w chowanego”. Ostatnio wsławił się też rekordowym upojeniem alkoholowym i wezwaniem pogotowia „do udaru”
Od pierwszego spotkania jest kimś niemal bliskim. Kiedy zaś skupimy się na tym, co mówi, to odkryjemy, że niewiele jest w Polsce (tak, w Polsce, nie tylko w naszym Kościele) osób, które mówią równie głęboko, czerpiąc z własnego doświadczenia wiary, a zarazem erudycyjnie i do tego z szacunkiem dla innych – czytamy o biskupie Grzegorzu Rysiu na stronie Deon.pl.