Pierwszy Gminny Żłobek w Gorzycach Wielkich otwiera swoje drzwi dla najmłodszych mieszkańców Gminy Ostrów Wielkopolski. Inwestycja po niespełna rocznej budowie jest gotowa. W miniony piątek, 7 maja odbyło się symboliczne poświęcenie obiektu. Ze względu na pandemię koronawirusa oficjalne otwarcie przesunięto na późniejszy termin.

– To pierwszy gminny żłobek w naszej gminie. Do tej pory rodzice musieli sobie radzić oddając dzieci m.in.: pod opiekę dziadków czy do prywatnych instytucji. Odważyliśmy się wybudować duży żłobek, który przyjmie 20% dzieci w wieku od roku do trzech lat z terenu gminy. W poniedziałek przychodzą dzieci, wszystkie miejsca są zajęte, jest nawet krótka lista rezerwowa. To inwestycja, która powstała z marzeń, by „coś” wybudować z niczego. Dziś jestem bardzo szczęśliwy i wzruszony, że powstał tak wspaniały obiekt. Myślę, że najmłodsi zasługują na wszystko co najlepsze – mówi wójt gminy Piotr Kuroszczyk.

Budynek zaskakuje prostotą, przeplataną z nowoczesnością, technologicznymi nowinkami i spójnością aranżacji. Sale zabaw usytuowane są od strony południowej. Z każdej prowadzi bezpośrednie wyjście na taras i zieloną strefę. Wysokie okna i możliwość obserwowania świata przez małe dzieci to dodatkowy atut obiektu. Przy każdej sali znajduje się szatnia, toaleta z prysznicem oraz podręczny magazyn. W sumie w budynku jest aż 60 pomieszczeń. Począwszy od sal zabaw, poprzez bardzo nowoczesne zaplecze kuchenne wraz z wyposażeniem, pralnię, suszarnię, pokój logopedy, pokój pielęgniarki, pokój karmiącej matki, ogólnodostępne toalety, skończywszy na wózkowni, serwerowni czy pomieszczeniach technicznych.
To także obiekt przyjazny środowisku. Nowoczesne ogrzewanie gazowe wspomagają zamontowane na dachu panele fotowoltaiczne. Budynek wyposażony jest również w nowoczesną wentylację.
Placówka w Gorzycach Wielkich powstała w sąsiedztwie istniejącego przedszkola i szkoły podstawowej. Teraz to doskonały kompleks oświatowy wraz z boiskiem sportowym i parkingami.