Kilkaset rozdanych ulotek, kilkaset osób przebadanych smokolizerem i ogromne zainteresowanie mieszkańców Kalisza programami zdrowotnymi – tak można podsumować udział kaliskiej Powiatowej Stacji Sanitarno – Epidemiologicznej w Kaliszu, w festynie ,,Zdrowy Kalisz – od juniora do seniora’’.

Kaliska PSSE po raz pierwszy została zaproszona do udziału w miejskim festynie zdrowotnym. W specjalnym namiocie Inspekcja przygotowała wiele atrakcji – każdy chętny mógł się przebadać smokolizerem, a więc specjalnym urządzeniem, które mierzy zawartość szkodliwego tlenku węgla w wydychanym powietrzu. Osoby palące mogły nie tylko zdiagnozować stan swojego uzależnienia, ale otrzymywały również fachowe porady i komplet materiałów, jak poradzić sobie ze szkodliwym nałogiem. Ale to oczywiście nie wszystko – odwiedzający stoisko PSSE brali udział w krótkich konkursach wiedzy zdrowotnej i każdy, kto prawidłowo odpowiedział chociaż na jedno pytanie, otrzymywał nagrody. Poziom pytań był zróżnicowany, zatem w konkursach brały udział osoby w różnym wieku, zgodnie z hasłem ,,Od juniora do seniora’’.

– Rozdaliśmy w sumie kilka tysięcy broszur i ulotek – mówi Andrzej Wojtyła, dyrektor PSSE w Kaliszu. – Korzystając z nadarzającej się okazji i ogromnego zainteresowania ze strony mieszkańców Kalisza, promowaliśmy kampanie i programy zdrowotne, które nasza stacja prowadzi. Staraliśmy się przygotować naszą ofertę na tyle szeroko, aby niemal każdy zainteresowany mógł z niej skorzystać. I tłumy kaliszan odwiedzających podczas festynu nasz namiot, są najlepszym potwierdzeniem, że dobrze zdiagnozowaliśmy potrzeby mieszkańców.

PSSE_S1

W przygotowaniu wystroju stoiska, a także w uatrakcyjnieniu programu PSSE pomagali nauczyciele i uczniowie z kaliskiego Gimnazjum nr 2, którzy własnoręcznie wykonali materiały edukacyjne, ukazujące zawartość szkodliwych substancji w artykułach spożywczych. Ogromne brawa zebrali również uczniowie, którzy na specjale zaproszenie Inspekcji, zatańczyli zumbę.

Udział PSSE w festynie ,,Zdrowy Kalisz’’ został więc oceniony bardzo wysoko, a przygotowana oferta edukacyjna, była wyjątkowo bogata. Stacja miała okazję promować kampanie zdrowotne: ,,Jeden test dwa życia’’ (dotyczyła HIV/AIDS), ,,Nie pozwól odlecieć swojemu szczęściu’’, ,,Rzuć dymka’’, ,,Wybierz życie – pierwszy krok’’. Kaliszanie otrzymali również materiały i mogli porozmawiać z inspektorami nt. specjalnych programów : ,,Programu Ograniczania Zdrowotnych Następstw Palenia Tytoniu w Polsce’’, ,,Krajowego Programu Zapobiegania HIV i Zwalczaniu AIDS’’, ,,Trzymaj formę’’, ,,Bądźmy zdrowi – wiemy więc działamy’’, ,,Moje dziecko idzie do szkoły’’, czy ,,Profilaktyczny program w zakresie przeciwdziałania uzależnieniu od alkoholu, tytoniu i innych środków psychoaktywnych – ARS, czyli jak dbać o miłość’’.

 

AUTOR: Biuro prasowe PSSE Kalisz