Zakończyły się prace związane z rozbudową zbiorników na ekologiczne dodatki do paliw na terenie bazy PKN Orlen przy granicy Ostrowa Wielkopolskiego i Lamek. Zbiorniki naziemne i podziemne już stoją. Terminal istnieje już blisko 15 lat. I- jak twierdzi koncern- jest jednym z najnowocześniejszych i najbezpieczniejszych obiektów tego typu w Europie.

– Teraz trwa zapowiadana modernizacja bocznicy kolejowej – mówi szef bazy Wojciech Gąsieniec.
OLYMPUS DIGITAL CAMERA  de173f3d5e7518546b7dd76fdeb0ebc7
Nowe zbiorniki były miejscem ostatnich ćwiczeń strażaków i innych służb na terenie ostrowskiej bazy paliw. Na terenie Terminala zainstalowano zbiorniki podziemne i naziemne na potrzeby magazynowania biokomponentów pochodzenia roślinnego do paliw. Oddanie do użytku trzech zbiorników naziemnych, w tym dwóch służących przechowywaniu bioetanolu i jednego na bioestry oraz dwóch podziemnych do przechowywania dodatków uszlachetniających planowane jest pod koniec tego roku. Łączna pojemność nowych instalacji to ponad 2 tys. m3.

Wszystkie zbiorniki pozytywnie przeszły rygorystyczne kontrole bezpieczeństwa. Zakończono również prace związane z kompleksową modernizacją urządzeń nalewczych na stanowiskach załadunku cystern, budową pompowni technologicznych, instalacji przeciwpożarowych dla nowych zbiorników oraz instalacji technicznych do dozowania dodatków.

Jeśli chodzi o modernizację infrastruktury wewnętrznej bocznicy kolejowej Terminala Paliw to zakres planowanych prac obejmuje między innymi położenie dodatkowych torów odstawczych, co poprawi bezpieczeństwo transportu paliw, montaż przeciągarek oraz budowę stanowiska nalewu cystern kolejowych. Inwestycje te pozwolą na ograniczenie transportu drogowego, a także na pełną kontrolę nad dostawami paliw transportowanych z i do Terminala.

PKN ORLEN pozostaje w stałym kontakcie z Komisją Bezpieczeństwa Rady Powiatu oraz Państwową Strażą Pożarną. Raport o bezpieczeństwie dla Terminala Paliw w Ostrowie Wielkopolskim został zaktualizowany o realizowane obecnie zadania inwestycyjne i zatwierdzony decyzją Wielkopolskiego Komendanta Państwowej Straży Pożarnej. Koncern przekazał również do delegatury Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Kaliszu oraz do Wojewódzkiej Komendy Państwowej Straży Pożarnej w Poznaniu komplet dokumentów związanych z zabezpieczeniem Terminala, w tym Zgłoszenie i Program Zapobiegania Poważnym Awariom, Raport o bezpieczeństwie oraz Wewnętrzny Plan Operacyjno-Ratowniczy dla Terminala Paliw w Ostrowie Wielkopolskim.

2015-05-21 ok24.tv