Inwestycja miała być zupełnie bezpieczna, a zysk ogromny. I początkowo wszystko właśnie tak wyglądało. Ostatecznie przestępcy uzyskali pełen dostęp do rachunku bankowego 31 letniej kobiety. Oszuści zaciągnęli na koncie kredyt na kwotę 47890 zł.

Na policję zgłosiła się 31 letnia mieszkanka powiatu krotoszyńskiego, która została oszukana na inwestycjach w kryptowaluty. Kobieta została wprowadzona w błąd przez nieznane jej osoby co do możliwości pomnożenia swoich oszczędności poprzez handel kryptowalutami na pośrednictwem firmy CoinDesk. Skontaktował się z nią mężczyzna, który poinformował, że zarobiła aż 24 tysiące dolarów i żeby móc przelać taką kwotę kobieta musi zwiększyć limit w swoim koncie. Mężczna podczas prowadzonych rozmów otrzymał wszystkie niezbędne dane, które pozwoliły mu na dostęp do konta bankowego kobiety. Następnie udało mu się zaciągnąć pożyczkę i po otrzymaniu pieniędzy na konto przesłać je szybko na inne rachunku bankowe.

Przypominamy, że inwestycje w kryptowaluty co do zasady są legalne, ale oszuści wykorzystując fałszywe serwisy internetowe, podszywają się pod pośredników i oferują ułatwienia w inwestowaniu.

Przestępcy nakłaniają potencjalnych pokrzywdzonych do zainwestowania pieniędzy, obiecując wysokie i szybkie zyski bez ryzyka. Proponują pomoc przy inwestowaniu, dlatego policjanci zalecają wysoką ostrożność przed podjęciem decyzji o przeznaczeniu pieniędzy na taki cel.

Wyłudzeń dokonują osoby, które podają się za tzw. „brokerów” inwestycyjnych – pracowników firm pośrednictwa i doradztwa inwestycyjnego. Firmy te reklamują swoje usługi w mediach społecznościowych, serwisach internetowych oraz aplikacjach mobilnych.

Policja apeluje
Nie udostępniać nikomu danych do logowania w bankowości elektronicznej i mobilnej;
Nie udostępniaj nikomu danych poufnych dotyczących Twoich kart płatniczych;
Nie przesyłaj nikomu swojego dowodu osobistego;
Nie instalować dodatkowego oprogramowania, na urządzeniach z których logujesz się do bankowości elektronicznej;
Jeżeli podejrzewasz, że jesteś ofiarą oszustwa skontaktuj się ze swoim bankiem oraz złóż stosowne zawiadomienie na policji.