Zakład Karny przy Łódzkiej w Kaliszu będzie zniesiony. Specjalne rozporządzenie w tej sprawie wydał w piątek minister sprawiedliwości Borys Budka. Formalnie, wg zarządzenia, kaliskie więzienie przestanie istnieć z dniem 30 listopada. W piśmie możemy przeczytać m.in., że z końcem listopada mienie ruchome staje się własnością Aresztu Śledczego w Ostrowie Wielkopolskim przy ul. Ledóchowskiego.

Pytanie brzmi – gdzie może powstać nowe więzienie, dostosowane do wymogów i standardów unijnych. Trzeba pamiętać, że zakład karny jest także swoistym miejscem pracy także do podwykonawców i dostawców m.in. żywności. Dawna jednostka wojskowa w Ostrowie Wielkopolskim kooperowała z ponad 200 podmiotami zewnętrznymi.

Dyrektor Zakładu w terminie 7 dni od dnia wejścia w życie zarządzenia musi zawiadomić na piśmie pracowników o zmianach, jakie mają nastąpić w zakresie ich stosunków pracy.

Na razie nie wiadomo, co to może oznaczać – czy pracownicy obecni w Kaliszu mogą spodziewać się wypowiedzeń? Tego nie wiemy. O zarządzeniu dowiedzieliśmy się w piątek” – powiedział Remigiusz Czaja, z kaliskiego Zakładu Karnego.

Obecnie w placówce przy ul. Łódzkiej pracuje około 30 pracowników i przebywa 16 skazanych. Na razie nie wiadomo czy nowe więzienie powstanie w samym Kaliszu, czy na terenie aglomeracji kalisko-ostrowskiej.

2015-11-01 ok24.tv za rc.fm