Zakład Karny w Kaliszu przy ul. Łódzkiej do likwidacji. Taką informację przekazała na konferencji prasowej premier Ewa Kopacz, która dziś jest z wizytą w Kaliszu.

1339741793O losy kaliskiego więzienia zapytała szefową rządu  reporterka faktów kaliskich. Ewa Kopacz odpowiedziała, że zapadła decyzja, prawdopodobnie 5 sierpnia, że zabytkowy Zakład Karny nie będzie remontowany i nie będzie pełnił już dotychczasowej funkcji. Obiekt zostanie przekazany samorządowi, a na innym terenie, nie wiadomo jeszcze gdzie, zostanie wybudowane nowe więzienie z Funduszy Norweskich.

Przypomnijmy, Zakład Karny przy ul. Łódzkiej już od dawna wymagał kompletnej modernizacji – chodzi przede wszystkim o dostosowanie cel do standardów europejskich. Cele powinny być poszerzone, mieć większe okna i zabudowane sanitariaty.

W 2011 roku ówczesny minister sprawiedliwości Krzysztof Kwiatkowski odwiedził Kalisz i zapowiedział modernizację Zakładu Karnego przy Łódzkiej. Na ten cel miało być zabezpieczonych 8 mln złotych.  Remont miał zacząć się w tym roku. Dlatego do początku lutego z Kalisza wywieziono 150 więźniów, a 120 pracowników od lutego pełni służbę m.in. we Wronkach, Zielonej Górze czy Rawiczu. Obecnie w więzieniu przy ul. Łódzkiej karę odbywa 26 skazanych. Przebywają oni w oddanym w 2007 roku do użytku budynku przeznaczonym na szatnie dla funkcjonariuszy.  Dni mijały, a w kwestii remontu nie zapadały żadne formalne decyzje. W marcu dotarła do nas informacja, że postępowanie, które miało wyłonić wykonawcę prac, zostało unieważnione. Później zaczęła się karuzela niewiadomych. Od Centralnego Zarządu Służby Więziennej i Ministerstwa Sprawiedliwości otrzymywaliśmy sprzeczne wiadomości: raz mowa była o tym, że remont się jednak odbędzie, innym razem przekazano nam, że w planach jest budowa nowego Zakładu Karnego w Szczypiornie, a zabytkowy „Zamek” czeka likwidacja.

Kaliskie więzienie przy ul. Łódzkiej zostało wybudowane w 1844 roku, w stylu neoromańskim według projektu Henryka Marconiego i Franciszka Tournelle’a i jest jednym z najstarszych zakładów karnych w Polsce.

2015-08-12 ok24.tv z faktykaliskie.pl