Kary 15 000 złotych grzywny i wysokiego odszkodowania dla dwóch z trzech poszkodowanych pracownic domaga się prokurator od byłej już burmistrz Nowych Skalmierzyc, która oskarżona jest o mobbing. 10 kwietnia br. przed sądem rejonowym w Ostrowie Wielkopolskim zakończył się proces i wysłuchano mów końcowych prokuratora i obrońcy.

Zdaniem prokuratury, Bożena B. przez wiele miesięcy mobbingowała trzy pracownice, oskarżając je m.in. o romans z jej zastępcą Zdzisławem Mielczarkiem. Prokurator Aleksandra Zając- Hanulak powołała się w mowie końcowej między innymi na…słowa Papieża Franciszka o plotkach i pomówieniach.
– Ktoś kto snuje takie pomówienia, przenosi je czyli przekazuje dalej działa jak terrorysta. Rzuca bombę i czeka co się będzie działo. Patrzy na ten strach, który dookoła tej bomby się dzieje – mówi prokurator Aleksandra ​Zając- Hanulak.
Zachowania Bożeny B. nie potrafił wytłumaczyć także oskarżyciel posiłkowy. Paweł Zierke podkreślał, że ataki byłej już burmistrz Nowych Skalmierzyc dotyczyły tylko i wyłącznie pracownic, a ich podłożem było życie prywatne urzędniczek. – Nie da się racjonalnie wytłumaczyć, dlaczego pani oskarżona zaczęła się bawić w samozwańczego stróża moralności w gminie. Swoje ataki koncentrowała wyłącznie na kobietach – przypomniał.

Obrona utrzymywała , że to postępowanie należało już wcześniej umorzyć, gdyż nie ma żadnych dowodów na mobbing, a oskarżona padła ofiarą zmowy politycznej.

-Oskarżona padła ofiarą zasady, którą sama konsekwentnie głosiła, że miejsce pracy jest wizytówką, która wymusza określone zachowania i wysoką osobistą kulturę. Przegrała. Dzisiaj osoby, które zarzucają jej mobbing, piastują wysokie funkcje w urzędzie. Chcę wierzyć, ze to jest czysty przypadek – powiedziała w mowie końcowej broniąca Bożeny B. mecenas Stanisława Szmaj Świtała.

Bożena B. była burmistrzem Nowych Skalmierzyc przez 25 lat. W ostatnich wyborach zrezygnowała z kandydowania. Przed sadem nie przyznała się do winy i odmówiła składania wyjaśnień.

Wyrok poznamy za tydzień.

Więcej o tej sprawie pisaliśmy – tutaj