Bon turystyczny można aktywować już od soboty. To ważna wiadomość dla osób wybierających się na wakacje z dziećmi. 500 zł będzie można wydać tylko na ściśle określone cele. Na jakie?
Dodatek w wysokości 500 zł otrzymają rodzice na każde dziecko. W przypadku dzieci niepełnosprawnych kwota ta jest dwukrotnie wyższa. Ze środków można skorzystać do 31 marca 2022 roku.
Osoby, które zamierzają płacić bonem turystycznym muszą pamiętać, że tylko część wydatków będzie pokrywał. Przede wszystkim należy pamiętać o tym, że podmiot oferujący daną usługę musi znajdować się na liście stworzonej przez POT we współpracy z ZUS-em. Można ją znaleźć TU

W art. 5. ustawy o Polskim Bonie Turystycznym, czytamy, że „za pomocą bonu dokonuje się płatności za usługi hotelarskie lub imprezy turystyczne realizowane przez przedsiębiorcę turystycznego lub organizację pożytku publicznego na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej”. W przepisach znajduje się zastrzeżenie, że wydatki muszą być poczynione na rzecz dzieci.

Usługi hotelarskie to wynajmowanie miejsc noclegowych (hotele, kempingi, pokoje) oraz usługi na obszarze danego miejsca. Impreza turystyczna to natomiast „połączenie co najmniej dwóch różnych rodzajów usług turystycznych na potrzeby tej samej podróży lub wakacji”. Sztandarowym tego przykładem mogą być płatne atrakcje zaplanowane w ramach obozu dla dzieci.

W ustawie nie ma listy wydatków, to można z niej wywnioskować, za co zapłacimy bonem. Na pewno nie za paliwo podczas podróży na miejsce wakacji ani za bilety kolejowe dla rodziców i dziecka. Co więcej, takimi wydatkami nie będzie także kupno dziecku lodów, obiadu czy biletów do kina w ramach wyjazdu z rodzicami. Jeśli jednak wyjście do kina bądź na lody odbędzie się ramach kolonii, to wtedy płatność z te usługi będzie można zrealizować za pomocą bonu.
Taka aktywność to wzorcowy przykłady imprezy turystycznej. Jeśli chodzi o nocleg, to rodzice będą zobowiązani do płacenia oddzielenie za siebie oraz dziecko. W tym drugim przypadku będzie można skorzystać z bonu.